mandag, 09 mars 2026 08:29

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
USAs president Donald Trump mener den en krigsrelaterte oppgangen i oljeprisen er en liten pris å betale for å fjerne trusselen fra Irans atomprogram. USAs president Donald Trump mener den en krigsrelaterte oppgangen i oljeprisen er en liten pris å betale for å fjerne trusselen fra Irans atomprogram. Foto: Mark Schiefelbein / AP / NTB

Oljeprisen hoppet natt til mandag til det høyeste nivået på flere år. Hoppet dro ned børsene i Asia.

Da handelen av nordsjøolje åpnet ved midnatt til mandag, hoppet den fra 92 til 110 dollar per fat. Økningen fortsatte, og den var en periode nær 120 dollar fatet, før den mandag morgen justerte seg noe. I 7-tiden lå den på rundt 107 dollar per fat.

Det er første gang på fire år at oljeprisen er over 100 dollar fatet, skriver E24 som viser til Financial Times.

Før Iran-krigen brøt ut og Hormuzstredet ble stengt, lå prisen på drøyt 70 dollar. Samme prisutvikling ses på den amerikanske WTI-oljen.

Pilene på Asia-børsene gikk motsatt vei. I 6- tiden mandag var Sør-Koreas Kospi-indeks ned 8,1 prosent, mens Nikkei 225 i Tokyo falt rundt 7 prosent.

USAs president Donald Trump mener den krigsrelaterte oppgangen i oljeprisen er en «liten pris å betale» for å fjerne trusselen fra Irans atomprogram.

– Kortsiktige oljepriser, som raskt vil falle når ødeleggelsen av den iranske atomtrusselen er over, er en svært liten pris å betale for USAs og verdens sikkerhet og fred. Bare tullinger vil tenke annerledes, skriver Trump på Truth Social.

Lørdag ble tre oljeraffinerier bombet, blant annet et av verdens største i Saudi-Arabia, Ras Tanura. Bahrains statlige oljeselskap Bapco erklærte mandag morgen force majeure etter iranske angrep mot deres raffinerier. Det innebærer at de mener de ikke er forpliktet til å oppfylle avtaler og plikter etter hendelser de ikke har kontroll over.

 

G7-landene vurderer tiltak mot oljeprishoppet, ifølge kilder

G7-landene drøfter å frigi olje fra reservelagre for å bøte på det kraftige oljeprishoppet natt til mandag.

Landene skal diskutere å frigi oljereserver som koordineres av det internasjonale energibyrået (IEA), opplyser kilder til Financial Times.

Avisen skriver at finansministrene fra de sju landene skal møtes om dette klokken 14.30 mandag norsk tid.

Prisen på nordsjøolje hoppet til nesten 120 dollar per fat da handelen åpnet natt til mandag. Det er det høyeste nivået på flere år.

Det internasjonale energibyråets 32 medlemsland har en reservebeholdning av olje på 1,2 milliarder fat, som nettopp skal kunne brukes til å regulere prisen. Ved å frigi deler av dette, håper de å presse prisen ned. Det skjedde sist i 2022 etter Russlands fullskalainvasjon av Ukraina.

Sist redigert mandag, 09 mars 2026 08:35
NTB

Andre saker å lese

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

06-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

Søndag 6. september ble en merkedag for Mari Kristoffersen. Under en egen vigslingsgudstjeneste i Hønefoss kirke ble hun vigslet til kateket i Den norske kirke.

Les mer i RingeriksAvisa

Blåmandag etter ferien - og noen ord til ettertanke

06-09-2026 Arbeidsliv Kirsten Strand Korgerud - avatar Kirsten Strand Korgerud

Blåmandag etter ferien - og noen ord til ettertanke

Alex og Kim har sitt faste møte over en god kopp kaffe. De betrakter både livet og arbeidsdagen – og akkurat denne mandagen er det ikke så mye som føles...

Les mer i RingeriksAvisa

Nå rigges det til kongelig gravferd i Oslo - se hvem som kommer

06-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå rigges det til kongelig gravferd i Oslo - se hvem som kommer

Flere steder i hovedstaden har det i helgen dukket opp tegn og forberedelser til kong Haralds gravferd onsdag.

Les mer i RingeriksAvisa

Jernring i Oslo under gravferden – halve Norges politistyrke i sving

05-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Jernring i Oslo under gravferden – halve Norges politistyrke i sving

Politifolk fra hele Norge bidrar til politisperringer og sikkerhetskontroll i Oslo under kong Haralds gravferd onsdag.

Les mer i RingeriksAvisa