mandag, 15 desember 2025 12:04

Sjeføkonom: Tjenesteforsømmelse dersom Norges Bank ikke kutter renten torsdag

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Sjeføkonom i Eika-gruppen Jan Ludvig Andreassen mener utsiktene i byggebransjen taler for at Norges Bank bør kutte renten allerede nå, og ikke vente til sommeren eller høsten neste år. Sjeføkonom i Eika-gruppen Jan Ludvig Andreassen mener utsiktene i byggebransjen taler for at Norges Bank bør kutte renten allerede nå, og ikke vente til sommeren eller høsten neste år. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Torsdag legger Norges Bank fram årets siste vurdering om styringsrenten. Økonomer i landets største banker har svært delte meninger om utfallet.

– Det vil nesten være en tjenesteforsømmelse om ikke Norges Bank kutter renten nå, sier sjeføkonom Jan Ludvig Andreassen i Eika Gruppen til NTB.

Han er i utakt med sine kolleger i flere andre banker, blant annet DNB, der man ikke tror sentralbanksjef Ida Wolden Bache torsdag kommer med noe rentekutt i julegave til alle dem med høye boliglån.

– Norges Bank holder renten i ro på dette møtet, en annen beskjed ville vært oppsiktsvekkende. Trolig vil også planen om å levere ett rentekutt i året være intakt, sier sjeføkonom Kjersti Haugland i DNB Carnegie til NTB.

– Vi anslår et kutt i styringsrenten til 3,75 prosent i juni, og at Norges Bank deretter lar renten ligge, som følge av gjensidig inflasjon, sier Haugland videre.

Varsler krise i byggebransjen

Andreassen holder likevel på sitt og peker mot signalene i deler av næringslivet, spesielt byggenæringen, som nå står helt i stampe. Han sammenligner situasjonen med hvordan politikerne har håndtert gjengkriminaliteten, som fikk bygge seg opp uten at noen gjorde noe før det ble sent.

– Jeg opplever at politikerne har hatt berøringsangst med å gjøre noe med boligmarkedet. Nå i vinter kommer det til å bli helt krise i byggebransjen. Jeg er ganske sikker på at de kommer til å kutte renten, sier Andreassen.

For to uker siden advarte NHO om at byggenæringen står i en dramatisk svak markedssituasjon, og at den fremdeles venter nedgang.

Norges Bank satte ned renten til 4 prosent i september. Sentralbanksjefen har signalisert at det blir ett rentekutt i året de neste tre årene. Fra forrige pengepolitiske rapport var det ventet at neste, og eneste rentekutt i 2026, ville komme i september neste år. Det ser derimot flere økonomer for seg at kan bli framskyndet.

Tidligere rentekutt

Sjeføkonom Kyrre M. Knudsen i Sparebank 1 Sør-Norge peker mot EU og kaller det historisk at Norge nå for første gang på lenge har høyere styringsrente enn alle land vi sammenligner oss med. Likevel venter heller ikke han noen endringer i styringsrenten torsdag – selv om han holder døren på gløtt.

– Det vil være veldig overraskende om det kommer et rentekutt nå, men vi må være åpne for det også. Basert på siste tall vil Norges Bank trolig nedjustere rentebanen, men ikke nok til å kutte renten, sier han i forkant av rentemøtet.

I Handelsbanken vektlegger seniorøkonom Karine Alsvik Nelson at norske bedrifter rapporterer om svakere etterspørsel etter arbeidskraft, og at det er svakere vekstutsikter i næringslivet. Også hun trekker fram bygg- og anleggsbransjen, og at den etterspør mindre arbeidskraft enn tidligere.

– Vi ser nå økt sannsynlighet for tidligere rentekutt en tidligere signalisert. Det er liten tvil om beslutningen på årets siste rentemøte, men vi tror banen vil vise noe tidligere rentekutt enn september, sier Nelson.

Kutt i mars?

Senior makro- og rentestrateg Sara Midtgaard i Nordea deler denne oppfatningen. Hun viser til flere forhold som er endret siden i høst, blant annet at det har vært en svakere utvikling i norsk økonomi enn ventet. Samtidig har kronekursen utviklet seg svakere enn ventet, noe som igjen taler mot at renta skal settes ned.

– Vi skal ikke bli overrasket om Norges Bank nedjusterer rentebanen og sier at rentekuttene kan komme tidligere enn varslet. Vi tror de vil være vage om dette, men at kutt kan komme i juni, og at de heller ikke vil utelukke muligheten for kutt i mars, sier Midtgaard til NTB.

Nordea Markets har så langt ikke endret sine egne renteprognoser, som sier at de ikke tror på noen kutt de neste to årene, ut 2027. Ifølge Midtgaard venter bankens eksperter at aktiviteten i norsk økonomi kan bli bedre enn hva Norges Bank har lagt til grunn, spesielt når det gjelder privat konsum.

NTB

Andre saker å lese

Inkasso med finlandshetter - fire tiltalt etter dramatisk natt i Jevnaker

25-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fire unge menn må møte i Ringerike og Hallingdal tingrett i midten av mai, tiltalt for frihetsberøvelse, grov vold og straffbar tvang etter en hendelse som ifølge påtalemyndigheten utspilte seg...

Les mer i RingeriksAvisa

Glimt hylles internasjonalt: – Sender sjokkbølger gjennom Europa

25-02-2026 Sport NTB - avatar NTB

Glimt hylles internasjonalt: – Sender sjokkbølger gjennom Europa

Bodø/Glimts seier over Inter er «bare» den siste i rekken av flere sjokkresultater i mesterligaen, men det var kanskje også den aller største.

Les mer i RingeriksAvisa

Ny partner inn i Advokatfirmaet Buttingsrud DA

25-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advokatfirmaet Buttingsrud DA på Hvervenmoen har fått ny deltaker. Ifølge registrerte endringer i Foretaksregisteret datert 24.02.2026 er Advokat Guro Trillhus tatt opp som partner i selskapet.

Les mer i RingeriksAvisa

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

24-02-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

Tidligere statsminister Thorbjørn Jagland ble for en uke siden innlagt på sykehus. Presset i forbindelse med Epstein-avsløringene kan ha blitt for stort. Du kan lese hele saken hos iNyheter

Les mer i RingeriksAvisa