onsdag, 27 august 2025 22:47

Ringerike nest best i landet på forhåndsstemming

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Forhåndsstemmingen er godt i gang. Per 25. august var det mottatt over 643.000 forhåndsstemmer fra alle landets kommuner. Forhåndsstemmingen er godt i gang. Per 25. august var det mottatt over 643.000 forhåndsstemmer fra alle landets kommuner. Foto: Rodrigo Freitas / NTB

Ringerike kommune ligger helt i Norgestoppen når det gjelder forhåndsstemmer til høstens stortingsvalg. Bare Kristiansund har en høyere andel velgere som allerede har avgitt sin stemme.

Per 25. august har hele 24 prosent av de stemmeberettigede i Ringerike allerede forhåndsstemt. Det tilsvarer 5657 personer.

Til sammenligning topper Kristiansund listen med 26,9 prosent (4955 stemmer). På tredjeplass finner vi Austevoll med 23,1 prosent (842 stemmer), tett fulgt av Bærum med 23,1 prosent (21.168 stemmer).

Tilgjengelighet avgjør

At Ringerike havner så høyt på listen, viser at mange benytter muligheten til å avgi stemme før selve valgdagen mandag 8. september. Kommuner som har lagt til rette med lett tilgjengelige valglokaler, som Kristiansund med sitt kjøpesenter, ser særlig gode resultater.

Også på Ringerike er tilgjengelighet nøkkelen. Valgfunksjonærer melder at mange velgere opplever det som praktisk å stemme når de først er ute og handler eller ordner andre ærender.

En tydelig trend

Nasjonalt er det flere kommuner som har passert 20 prosent i andel forhåndsstemmer, blant annet Moss, Tvedestrand, Stjørdal, Stavanger, Oslo, Lillehammer, Randaberg og Asker.

Tallene viser at forhåndsstemming har blitt en stadig mer populær måte å sikre seg at stemmen blir avgitt – uten å måtte møte opp på selve valgdagen.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Tid for å få på piggdekkene

01-11-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Tid for å få på piggdekkene

Fra og med i dag kan alle i landet ha piggdekk på bilen, og det kan bli dyrt å la være. Til tross for det er det mange som venter...

Les mer i RingeriksAvisa

Kindsåsveien 2 solgt for seks millioner

31-10-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kindsåsveien 2 solgt for seks millioner

Salget av Kindsåsveien 2 for 6 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Ringkollveien 78 A følger med en kjøpesum på 5,6 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Drapssaken i Ringerike – pårørende er varslet

30-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Drapssaken i Ringerike – pårørende er varslet

En mann i 40-årene er siktet for drap etter at en colombiansk kvinne ble funnet død i en bolig i Ringerike natt til mandag. Nå er pårørende varslet, skriver Nettavisen.

Les mer i RingeriksAvisa

Marius Borg Høiby begjærer seg løslatt fra varetekt

30-10-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Påtalemyndigheten har begjært ytterligere fire uker med varetekt for Marius Borg Høiby. 29-åringen begjærer seg løslatt, skriver Nettavisen.

Les mer i RingeriksAvisa