torsdag, 08 mai 2025 09:17

Borgerlig flertall i ny måling

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Partileder Sylvi Listhaug i Fremskrittspartiet kan juble for økt oppslutning og største parti på borgerlig side i en ny meningsmåling. Partileder Sylvi Listhaug i Fremskrittspartiet kan juble for økt oppslutning og største parti på borgerlig side i en ny meningsmåling. Foto: Heiko Junge / NTB

Fremskrittspartiet øker og Venstre kommer over sperregrensen, mens Høyre taper velgere i en ny måling. Likevel viser den et borgerlig flertall.

Fremskrittspartiet får en oppslutning på 23,9 prosent i partibarometer fra Altinget og ABC Nyheter for mai.

Dermed er de klart størst på borgerlig side. Blant alle partier er de kun slått av Arbeiderpartiet, som får en oppslutning på 26 prosent.

– Dette er jo en veldig god måling for Fremskrittspartiet, og det er veldig gledelig at det ikke er sosialistisk flertall, sier Frp-leder Sylvi Listhaug til Altinget.

Høyre-leder Erna Solberg er også fornøyd med borgerlig flertall, men må konstatere at Høyres oppslutning synker 4 prosentpoeng fra april – målingens eneste signifikante endring. Høyre får støtte fra 18,5 prosent.

Solberg sier hun har ambisjoner om at Høyre skal bli større enn Frp. Listhaug står fast på at det største partiet bør få statsministerposten.

På venstresiden går Arbeiderpartiet fram 0,9 prosentpoeng til 26 prosent oppslutning. Senterpartiet går marginalt fram til 5,4 prosent, og SV så vidt fram til 6,5 prosent.

Målingen er gjennomført av Opinion på oppdrag fra Altinget og ABC Nyheter. 1000 personer i et representativt utvalg er spurt i månedsskiftet til mai. Feilmarginene er mellom 1,0 og 3,1 prosentpoeng, med størst feilmargin for de største partiene.

Målingen som helhet ser slik ut, med endring fra sist måling i parentes: Rødt 5,0 (-0,3), SV 6,5 (+0,3), MDG 2,5 (uendret), Ap 26 (+0,9), Sp 5,4 (+0,1), V 4,6 (+0,8), KrF 3,6 (+0,5), H 18,5 (-4,0), FrP 23,9 (+2,8), Andre 3,9 (-1,1).

NTB

Andre saker å lese

Hilde Vollmerhaus (AP) er ny ordfører i Ringerike

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kommunestyret i Ringerike vedtok torsdag kveld at den nye ordføreren er Hilde Karin Vollmerhaus fra Arbeiderpartiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

Det brenner i en bensinstasjon i Øksfjord i Loppa kommune i Finnmark. Det er opprettet en sikkerhetssone på en kilometer rundt brannstedet, og hele bygda blir evakuert.

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkuhell mellom bilist og syklist i Osloveien

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mindreårig syklist ble lettere skadd i et trafikkuhell i Osloveien torsdag morgen. Ifølge politiet tyder mye på at syklisten syklet inn i en bil. Nødetater rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa