torsdag, 26 september 2024 07:55

Regjeringen varsler innstramminger for ukrainske flyktninger

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
– Det er flere enn det bor i hele Finnmark. Det er tjenester som skal leveres, og det er mange kommuner som føler at man er på et tålepunkt. Det er også grunnen til at regjeringen vil føre en streng og rettferdig innvandringspolitikk, også når det gjelder ukrainere, sier justisminister Emilie Enger Mehl (Sp). – Det er flere enn det bor i hele Finnmark. Det er tjenester som skal leveres, og det er mange kommuner som føler at man er på et tålepunkt. Det er også grunnen til at regjeringen vil føre en streng og rettferdig innvandringspolitikk, også når det gjelder ukrainere, sier justisminister Emilie Enger Mehl (Sp). Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Et stort antall ukrainske flyktninger fører til press på kommunene. Derfor ønsker regjeringen å innføre ytterligere innstramminger for ukrainske flyktninger.

– Vi er i en situasjon nå hvor kommunene opplever et stort press, sier justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl (Sp) til NRK.

I fjor tok Norge imot 46 prosent av alle ukrainske flyktninger som ankom Norden. Det er til sammen kommet over 80.000 ukrainske flyktninger til Norge siden storinvasjonen i februar 2022.

– Det er flere enn det bor i hele Finnmark. Det er tjenester som skal leveres, og det er mange kommuner som føler at man er på et tålepunkt. Det er også grunnen til at regjeringen vil føre en streng og rettferdig innvandringspolitikk, også når det gjelder ukrainere, sier Mehl videre.

Flere ukrainere har fått avslag på søknadene sine, men ingen har ennå blitt sendt ut av landet med tvang. Mehl sier regjeringen må komme tilbake til konkrete grep, men varsler at det blant annet kan komme innstramminger når det gjelder familiegjenforening for de som blir værende i Norge.

– Jeg mener det kan være behov for å gjøre ytterligere innstramminger for å sikre at det ikke brukes som smutthull for å komme til Norge, sier Mehl.

NTB

Andre saker å lese

Tre kostbare sykler stjålet fra sportsforretning

30-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tre sykler til en verdi av mellom 50 000 og 90 000 kroner per stykk er stjålet fra sportsforretningen Kremmertorget i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

30-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) er bekymret etter at verdens største kryptobørs Binance er utsatt for tidenes største kryptotyveri.

Les mer i RingeriksAvisa

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

29-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

En ny avgrensningsbrønn i Afrodite-funnet nær Kvitebjørn-feltet viser at de utvinnbare gassvolumene kan være over dobbelt så store som tidligere anslått, ifølge Equinor.

Les mer i RingeriksAvisa

Financial Times endrer ikke artikkel om Støre og Stubbs Putin-samtale

28-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Financial Times endrer ikke artikkel om Støre og Stubbs Putin-samtale

Statsminister Jonas Gahr Støre ba Financial Times rette en artikkel der avisas kilder sier at Vladimir Putin ga Støre og Finlands president en leksjon i russisk historie. Avisen sier nei.

Les mer i RingeriksAvisa