fredag, 26 juni 2020 14:48

NVE tilrår nye konsesjonsvilkår for Samsjøen og Bjonevatn

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Samsjøen i sprutregn Samsjøen i sprutregn Foto: Frank Tverran

NVE rår Olje- og energidepartementet til å gje Foreningen til Bægnavassdragets Regulering nye konsesjonsvilkår for reguleringa av Samsjøen og Vestre Bjonevatn i Ringerike kommune, Viken fylke.

På bakgrunn av krav frå Ringerike kommune har NVE handsama revisjon av konsesjonsvilkåra for Samsjøen og Vestre Bjonevatn.

NVE rår til at det blir gjeve moderne konsesjonsvilkår for reguleringa av vassdraga, som gir moglegheit til å pålegge avbøtande tiltak, blant anna med hensyn på fisk. NVE rår til at dagens praksis når det gjeld slipp av minstevassføring frå Samsjøen og Bjonevatn vert fastsett i vilkåra.

NVE tilrår ikkje magasinrestriksjonar i Samsjøen, da det er sannsynleg at ei restriksjon ville gjere det umogleg for konsesjonæren å nytte reguleringshøgda gitt i konsesjonen.

Andre saker å lese

Lokal forretning politianmeldt

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lokal forretning politianmeldt

Felleskjøpet i Hønefoss er blant butikkene som nå er politianmeldt etter søndagsåpent 12. april. Det opplyser arbeidstakerorganisasjonen HK Norge, som mener åpningen var i strid med lovverket.

Les mer i RingeriksAvisa

Fallende tømmerpriser

14-04-2026 Økonomi Pressemelding - avatar Pressemelding

Fallende tømmerpriser

Innmålt volum etter første kvartal 2026 viser at avvirkninga fortsatt er høy, og ligger litt over nivået på samme tidspunkt i fjor. Prisene for både sagtømmer og massevirke er på...

Les mer i RingeriksAvisa

Rundstjal mor – måtte i fengsel

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rundstjal mor – måtte i fengsel

En kvinne i 60-årene fra distriktet er dømt til fengsel etter å ha overført store pengebeløp fra sin egen mor over flere år.

Les mer i RingeriksAvisa

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

USAs president Donald Trump har havnet på kant med pave Leo om Iran-krigen – en konflikt som kan få alvorlige politiske konsekvenser for Trump på hjemmebane.

Les mer i RingeriksAvisa