tirsdag, 20 august 2019 08:04

Bomselskapenes kostnader stiger

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Jon Georg Dale erkjenner at reformen ikke har gitt de store besparelsene. Jon Georg Dale erkjenner at reformen ikke har gitt de store besparelsene. Arkivfoto: Lise Åserud / NTB scanpix

Regjeringens bompengereform skulle gi store besparelser i administrasjon og rentekostnader, men nye tall viser at kostnadene stiger.

Reformen kuttet antall bomselskap i Norge fra rundt 60 til 5 regionale selskaper for å gi mer penger til vei. Men de siste tallene fra Statens vegvesen viser at kostnadene har steget fra 2017 til i fjor, melder NRK.

Samlet driftskostnad steg med 13 millioner kroner, ifølge rapporten «Foreløpige tall for bompengeinnkreving 2018». Også bomselskapenes gjennomsnittlig lånerente har steget, fra 2,85 til 2,95 prosent fra 2017 til i fjor.

Tidligere samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp) legger skylden for manglende besparelser på bomselskapenes eiere, fylkeskommunene. Også hans statsrådetterfølger, Jon Georg Dale (Frp), erkjenner at reformen ikke har gitt de store besparelsene.

– Det er nok flere grunner til det. Vi har gjennomført en reform som har hatt noen kostnader ved seg. Vi må få ut gevinstene i sterkere grad enn vi hittil har gjort. Og eierne til de fem bomselskapene, som er fylkeskommunene, må nå også stresse selskapene så de kutter i administrasjonskostnader, sier Dale.

Administrerende direktør Marius Maske i bompengeselskapet Vegamot i Midt-Norge sier at de er en liten organisasjon med en liten ledelse, og at det derfor ikke er så mye å spare.

I Bergen sier sjefen for bomselskapet Ferde, som dekker Vestlandet og hele kysten ned til Agder, at driftskostnadene nå er «omtrent de samme» som før reformen.

NTB

Andre saker å lese

Britney Spears innlagt på avrusningsklinikk

13-04-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Britney Spears innlagt på avrusningsklinikk

Sangeren Britney Spears har frivillig lagt seg inn på et avrusningsklinikk, opplyser en representant for sangeren.

Les mer i RingeriksAvisa

Kvinne funnet død i heis på Grønland i Oslo – ansees som mistenkelig

11-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En kvinne ble lørdag formiddag funnet bevisstløs i en heis på Grønland i Oslo, og ble kort tid senere erklært død. Politiet anser dødsfallet som mistenkelig.

Les mer i RingeriksAvisa

Fagforening anmelder Felleskjøpet for søndagsåpent

11-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fagforening anmelder Felleskjøpet for søndagsåpent

LO-forbundet Handel og Kontor mener Felleskjøpet ikke har lov til å ha åpent på søndager og varsler en anmeldelse av saken. Kjeden mener å ha sitt på det tørre.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - dette ble solgt i begynnelsen av april

11-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - dette ble solgt i begynnelsen av april

Det har vært god aktivitet i eiendomsmarkedet i Ringerike de første dagene i april. Den høyeste registrerte overdragelsen gjelder Storgata 1, som gikk for 20 millioner kroner. Flere boliger har...

Les mer i RingeriksAvisa