tirsdag, 20 august 2019 08:04

Bomselskapenes kostnader stiger

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Jon Georg Dale erkjenner at reformen ikke har gitt de store besparelsene. Jon Georg Dale erkjenner at reformen ikke har gitt de store besparelsene. Arkivfoto: Lise Åserud / NTB scanpix

Regjeringens bompengereform skulle gi store besparelser i administrasjon og rentekostnader, men nye tall viser at kostnadene stiger.

Reformen kuttet antall bomselskap i Norge fra rundt 60 til 5 regionale selskaper for å gi mer penger til vei. Men de siste tallene fra Statens vegvesen viser at kostnadene har steget fra 2017 til i fjor, melder NRK.

Samlet driftskostnad steg med 13 millioner kroner, ifølge rapporten «Foreløpige tall for bompengeinnkreving 2018». Også bomselskapenes gjennomsnittlig lånerente har steget, fra 2,85 til 2,95 prosent fra 2017 til i fjor.

Tidligere samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp) legger skylden for manglende besparelser på bomselskapenes eiere, fylkeskommunene. Også hans statsrådetterfølger, Jon Georg Dale (Frp), erkjenner at reformen ikke har gitt de store besparelsene.

– Det er nok flere grunner til det. Vi har gjennomført en reform som har hatt noen kostnader ved seg. Vi må få ut gevinstene i sterkere grad enn vi hittil har gjort. Og eierne til de fem bomselskapene, som er fylkeskommunene, må nå også stresse selskapene så de kutter i administrasjonskostnader, sier Dale.

Administrerende direktør Marius Maske i bompengeselskapet Vegamot i Midt-Norge sier at de er en liten organisasjon med en liten ledelse, og at det derfor ikke er så mye å spare.

I Bergen sier sjefen for bomselskapet Ferde, som dekker Vestlandet og hele kysten ned til Agder, at driftskostnadene nå er «omtrent de samme» som før reformen.

NTB

Andre saker å lese

Slik kan fremmede stater manipulere et valg gjennom sosiale medier

17-07-2026 Politikk Av Frank Tverran med AI-støtte - avatar Av Frank Tverran med AI-støtte

Slik kan fremmede stater manipulere et valg gjennom sosiale medier

Falske profiler som fremstår som vanlige velgere. Kopierte nettaviser med oppdiktede nyheter. Stjålne dokumenter som publiseres på det mest skade­lige tidspunktet. Stadig flere land bruker sosiale medier som en slagmark...

Les mer i RingeriksAvisa

Danmarkskabel skal repareres for 130 millioner kroner – galskap, mener Sp

17-07-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Danmarkskabel skal repareres for 130 millioner kroner – galskap, mener Sp

Selv om regjeringen har lovet å ikke erstatte de to Danmarks-kablene som snart når sin levetid, skal én av dem nå repareres. Sp og Rødt reagerer.

Les mer i RingeriksAvisa

Slik blir VM-finalen: Historisk pauseshow, superstjerner og tidenes dyreste stad…

16-07-2026 Sport NTB - avatar NTB

Slik blir VM-finalen: Historisk pauseshow, superstjerner og tidenes dyreste stadion

På søndag vil mange hundre millioner TV-seere være vitne til den 23. finalen i fotball-VM. Fifa lover et spektakulært show.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte i 150 km/t på E16 – tre mistet førerkortet

15-07-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tre bilførere ble anmeldt og fikk førerkortet midlertidig beslaglagt etter en fartskontroll på E16 ved Årbogen tirsdag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa