torsdag, 14 desember 2023 12:03

Julegave fra Norges Bank: Styringsrenta opp 0,25

Rentehevingen som sentralbanksjef Ida Wolden Bache kunngjorde torsdag var overraskende, til tross for at den var varslet. Rentehevingen som sentralbanksjef Ida Wolden Bache kunngjorde torsdag var overraskende, til tross for at den var varslet. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Styringsrenta øker fra 4,25 til 4,5 prosent. Til tross for at Norges Bank gjør som de varslet i november, tok det mange på senga.

Rentehevingen er i tråd med det Norges Bank varslet etter forrige rentemøte 2. november, men er likevel ikke i tråd med det analytikerne hadde varslet. De fleste regnet nemlig med at Norges Bank ville la renta ligge på grunn av litt lavere kjerneinflasjon enn ventet og uendret styringsrente i USA. I tillegg er det svært dårlige tider i byggebransjen, som har varslet nærmest full stopp i boligbyggingen.

Kronen styrket seg umiddelbart etter renteøkningen, skriver E24.

Varsler fall først til høsten

– Vi ser at økonomien kjøler seg ned, men prisveksten er fortsatt for høy. En økning i renta nå reduserer faren for at prisveksten holder seg høy lenge. Trolig holder vi styringsrenta på 4,5 prosent en god stund fremover, sier sentralbanksjef Ida Wolden Bache i en pressemelding.

Banken begrunner hevingen med at prisveksten fortsatt er klart over inflasjonsmålet på 2 prosent. Det er utsikter til at lønnsveksten holder seg høy, og at kronen har svekket seg videre.

– Prognosen indikerer en styringsrente som blir liggende på 4,5 prosent fram til høsten neste år, før den gradvis avtar, heter det i pressemeldingen.

På sin pressekonferanse etter rentekunngjøringen gjorde sentralbanksjefen det klart at det ikke var en enkel beslutning.

– Mange har fått en strammere økonomi, og for noen er det krevende å få endene til å møtes. Hever vi renta for mye, bremser vi økonomien mer enn nødvendig. Det ønsker vi å unngå, sa Wolden Bache.

Samtidig er det en risiko ved å la renta stå stille.

– På den annen side er prisveksten fortsatt for høy. Hever vi renta for lite, kan prisene fortsette å stige raskt.

– En politikkfeil

Analytikerne, som altså forventet at renta skulle holdes på 4,25 prosent, er til dels skeptiske til renteøkningen.

– De hadde ikke trengt å gjøre dette. Det er en politikkfeil. Inflasjonen er på vei ned, og internasjonalt er alle sentralbankene opptatt av når renten skal settes ned. Norges Bank er den siste sentralbanken som setter opp renten i denne syklusen, sier sjeføkonom Bjørn Roger Wilhelmsen i Nordkinn Asset Management til Dagens Næringsliv.

– Her går vi helt stikk motsatt vei av det andre sentralbanker har gjort i det siste, sier seniorøkonom Oddmund Berg i DNB Markets til E24.

– Dagens utfall er ganske haukaktig, konstaterer Nordea i sin pressemelding.

– Dette er en vond førjulsgave fra Norges Bank, spesielt til de over 150.000 husholdningene som ifølge Sifo allerede er ille ute når det kommer til økonomisk trygghet, sier gjeldsekspert Sebastian Mikolajczyk i Bank2.

Interesseorganisasjonen Huseierne kaller renteøkningen «julegaven norske husholdninger ikke trengte».

Andre saker å lese

To biler involvert i trafikkulykke på Asksletta

21-07-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Nødetatene rykket tirsdag morgen ut til en trafikkulykke på Asksletta i Ringerike. Meldingen kom klokken 08.53, ifølge Sør-Øst politidistrikt.

Les mer i RingeriksAvisa

A4 fyller 100 år – papirstørrelsen som satte Norge i system

21-07-2026 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

A4 fyller 100 år – papirstørrelsen som satte Norge i system

I år er det 100 år siden Norge tok i bruk A-formatet gjennom Norsk Standard NS 20. Standarden gjorde slutt på papirkaoset og la grunnlaget for alt fra brev og...

Les mer i RingeriksAvisa

Røykutvikling skyldtes varmgang i luftfukter

20-07-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Nødetatene rykket i går kveld ut til en bolig i Ringeriksgata i Ringerike etter melding om røykutvikling i en kjeller.

Les mer i RingeriksAvisa

VM gjorde Haaland til et globalt fenomen – fikk 30 millioner nye følgere

20-07-2026 Sport NTB - avatar NTB

VM gjorde Haaland til et globalt fenomen – fikk 30 millioner nye følgere

Erling Braut Haaland har fått rundt 30 millioner nye Instagram-følgere under fotball-VM. Tallene tyder på at han for alvor har blitt et globalt fenomen.

Les mer i RingeriksAvisa