torsdag, 26 oktober 2023 11:16

E16 ved Follum tilbake til opprinnelig trasé

Skrevet av
E16 ved Follum tilbake til opprinnelig trasé Foto: Statens Vegvesen

I midten av september ble det etablert en midlertidig trasé for E16 som kunne brukes for å erstatte det skredutsatte partiet etter uværet Hans sine herjinger. Nå kan den opprinnelige traseen åpne igjen midlertidig i løpet av formiddagen fredag 27. oktober.

Overvåket og undersøkt

– Da flommen Hans gjorde at Ådalsaelva vasket ut terrenget og skapte skredfare for E16 ved Follum ved Hønefoss, så vi raskt behovet for å etablere en midlertidig vei for E16 som kunne brukes så vi fikk undersøkt skredområdet grundig og over tid. Den midlertidige veien gjorde at trafikken ble ledet over på Follumvegen, som ble brukt som delstrekning fram til krysset på E16 nord for den skredutsatte strekningen, sier seksjonssjef Gunnar Eiterjord i Statens vegvesen.

Statens vegvesen har nå overvåket det skredutsatte området over lengre tid og undersøkt det kritiske partiet grundig. Selve sikringstiltakene vil bli utført på senvinteren eller tidlig om våren 2024. Det vil komme informasjon om dette når Statens vegvesen vet mer om tidspunkt, varighet og gjennomføring.

Strekningen er trygg

– Når vi nå åpner opp igjen dette partiet på E16, så kan folk være helt trygg på at det er helt sikkert å ferdes her. Det er gjort omfattende undersøkelser, og vi fortsetter å overvåke området. Om vi ser endringer så vil vi igjen stenge og legge trafikken over på den midlertidige veien, understreker Gunnar Eiterjord.

Andre saker å lese

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

24-07-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) reagerer sterkt på USAs tolløkning mot Norge, men avviser at regjeringen planlegger mottoll.

Les mer i RingeriksAvisa

Over 1400 har fått tilbud om studieplass i Hønefoss

23-07-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Over 1400 har fått tilbud om studieplass i Hønefoss

Hønefoss styrker posisjonen som studentby. Universitetet i Sørøst-Norge har sendt ut 1426 tilbud om studieplass ved campus Hønefoss, mens mer enn 900 søkere står på venteliste. Særlig jus, økonomi og...

Les mer i RingeriksAvisa

Krepsepest i Drammenselva: – Et svært alvorlig funn

22-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Krepsepest i Drammenselva: – Et svært alvorlig funn

Veterinærinstituttet har avdekket krepsepest hos edelkreps i Drammenselva ved Åmot i Modum kommune. Funnet ble gjort etter at døde kreps ble observert i vassdraget.

Les mer i RingeriksAvisa

Tilbake til normal norsk sommer – blir ikke over 30 grader, ifølge meteorologen…

22-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Tilbake til normal norsk sommer – blir ikke over 30 grader, ifølge meteorologen

Torsdag og fredag er det forventet behagelige sommertemperaturer på Sør- og Østlandet, men mot helgen snur det, ifølge prognosene.

Les mer i RingeriksAvisa