lørdag, 07 oktober 2023 09:26

Frp om veibudsjettet: – Galskap

Skrevet av
Frank Sve Frank Sve Arkivfoto: Stian Lysberg Solum / NTB

Fremskrittspartiet mener regjeringen ikke gjør nok for å få ned antallet som dør i trafikken. Regjeringen vil bygge færre av de tryggeste veiene, sier Frp.

– I fjor så vi for første gang siden 2016 en økning i antallet som omkom i trafikken. Regjeringen tar ikke tak i dette, men vil bygge mindre av våre tryggeste veier, sier Frank Sve, Frps samferdselspolitiske talsperson.

Han viser til at regjeringen varsler at de vil bygge færre firefeltsveier.

– Om vi skal få ned dødsulykkene på norske veier, er det galskap å bygge mindre av de tryggeste veiene våre, sier Sve.

Sve mener de såkalte «dødsveiene» ikke er prioritert i statsbudsjettet.

– Strekninger som er noen av Norges farligste veier, som E-16 Skaret- Hønefoss og E-39 Veibust- Blindheim – Moa, er ikke nevnt i statsbudsjettet med ett ord. Dette fremstår som en direkte trafikkfarlig samferdselspolitikk fra Samferdselsministeren.

Andre saker å lese

Tid for å få på piggdekkene

01-11-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Tid for å få på piggdekkene

Fra og med i dag kan alle i landet ha piggdekk på bilen, og det kan bli dyrt å la være. Til tross for det er det mange som venter...

Les mer i RingeriksAvisa

Kindsåsveien 2 solgt for seks millioner

31-10-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kindsåsveien 2 solgt for seks millioner

Salget av Kindsåsveien 2 for 6 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Ringkollveien 78 A følger med en kjøpesum på 5,6 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Drapssaken i Ringerike – pårørende er varslet

30-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Drapssaken i Ringerike – pårørende er varslet

En mann i 40-årene er siktet for drap etter at en colombiansk kvinne ble funnet død i en bolig i Ringerike natt til mandag. Nå er pårørende varslet, skriver Nettavisen.

Les mer i RingeriksAvisa

Marius Borg Høiby begjærer seg løslatt fra varetekt

30-10-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Påtalemyndigheten har begjært ytterligere fire uker med varetekt for Marius Borg Høiby. 29-åringen begjærer seg løslatt, skriver Nettavisen.

Les mer i RingeriksAvisa