mandag, 06 februar 2023 11:19

Tapte ny sak: Braathen Eiendom må punge ut igjen

Skrevet av
Bilen på bildet er parkert slik at Bjerke ikke kan benytte sin parkeringsplass på betongplattingen (markert med rødt). Grønn linje er grensen mellom de to eiendommene. Bildet er tatt 6.2.23. Bilen på bildet er parkert slik at Bjerke ikke kan benytte sin parkeringsplass på betongplattingen (markert med rødt). Grønn linje er grensen mellom de to eiendommene. Bildet er tatt 6.2.23. Foto: Frank Tverran.

Etter å ha tapt en sak om eiendomsgrenser og bruksrett i Vestre Viken jordskifterett, satt Braathen Eiendom AS igjen med en advokatregning på 392.000 og gebyret i jordskiftesaken.

Det ble kostbare centimeter. Vi har tidligere omtalt denne saken her.

I kjent stil anket Braathen Eiendom AS denne saken også. Eidsivating Lagmannsrett avsa dom i saken den 31.1.23. Her ble anken fra Braathen Eiendom AS forkastet med unntak av at det ikke kunne settes opp gjerde mellom eiendommene.

Foruten selve eiendomsgrensen, har det vært uenighet om retten til å bruke en betongplatting som ligger på Bjerkes eiendom like inntil delet mellom de to eiendommene. Braathen Eiendom mente de hadde hevd på å benytte betongplattingen for vareleveranser til egen lasterampe og at Bjerke ikke kunne leie ut samme plassen til parkering. Da Braathen Eiendom i 2004 selv hadde foreslått en plass mellom betongplattingen og lasterampen regulert til parkeringsplass, fikk de ikke medhold i denne påstanden. Bjerke har derfor (fortsatt) full rett til å leie ut denne parkeringsplassen.

I tillegg til egne advokatomkostninger ble Braathen Eiendom AS dømt til å erstatte Bjerke & Co Eiendomsselskap AS sakskostnader for lagmannsretten med kr 302.181,-

Beslektede artikler

Andre saker å lese

Hundeeiere advares i varmen – risiko for brente poter

14-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hundeeiere advares i varmen – risiko for brente poter

I sommervarmen kan både asfalt og sand bli svært varm. Da må man være ekstra bevisst, ifølge Dyrebeskyttelsen.

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølge bekreftet åtte steder i Sør-Norge

14-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølge bekreftet åtte steder i Sør-Norge

Nå er det offisielt hetebølge åtte steder i Buskerud, Telemark og Agder, ifølge Meteorologisk institutt.

Les mer i RingeriksAvisa

Husbrann i Livveien

13-07-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Husbrann i Livveien

Mandag ettermiddag måtte nødetatene rykke ut til en husbrann i Livveien i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann truet med å skyte folk i kirke i Sarpsborg – våpenet var vannpistol

13-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann som truet med å skyte folk i en kirke i Sarpsborg, er pågrepet av politiet. Våpenet han hadde, viste seg å være en vannpistol.

Les mer i RingeriksAvisa