tirsdag, 27 september 2022 08:43

Fylkespolitiker fikk 117.000 kr for å ansette ny sjef

Skrevet av
Tore Opdal Hansen Tore Opdal Hansen Foto: Heiko Junge / NTB

Fylkespolitikere brukte 16 møter på å ansette ny fylkesdirektør i Buskerud. Lederen av utvalget fikk over 7000 kroner per møte.

Siden i sommer har tre utvalg vært i sving med å finne nye toppsjefer til Akershus, Østfold og Buskerud, som skal gjenoppstå som fylke. Til sammen er det avholdt mer enn 30 møter. Det har ikke vært billig.

Ansettelsesutvalget i Buskerud har siden juni hatt 16 møter. Den tidligere Drammen-ordføreren Tore Opdal Hansen, var møteleder i ansettelsesutvalget og får dobbel godtgjøring: 7.300 kroner per møte. Han er enig i at det er godt betalt.

– Ja, jeg synes at det er forferdelig mye. Det er veldig, veldig mye, sier Hansen, som er nestleder i Høyres fylkestingsgruppe i Viken, til NRK.

Etter 16 møter har fylkespolitikeren krav på 117.000 kroner på toppen av millioninntekten han allerede har, men han avviser at penger har vært et motiv.

– Vi har ikke hatt godtgjøring i tankene i hele tatt. Det vi har tenkt på har vært å gjøre en god og grundig jobb.

I utvalget hadde Opdal Hansen med seg Bjørn Tore Ødegården (Ap) og Christina Mørkve (H), som hver får 58.000 kroner for innsatsen.

I en oversikt som NRK har fått fra Viken fylkeskommune går det fram at over halvparten av møtene var videomøter, og var satt opp med en lengde på én time

Andre saker å lese

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

02-07-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

De siste 90 dagene har norske partier brukt 1,9 millioner kroner på annonser hos Meta, som eier Facebook og Instagram. Frp har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Hjullaster krasjet i hus i Sandefjord – mann pågrepet

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene er pågrepet etter at han kjørte vinglete med en hjullaster og krasjet inn i et bolighus i Sandefjord.

Les mer i RingeriksAvisa