tirsdag, 16 august 2022 08:14

Egge gård slått konkurs av Skatteetaten

Skrevet av
Egge gård slått konkurs av Skatteetaten Illustrasjonsfoto: Pixabay

Eplemost- og siderprodusenten Egge gård i Lier er slått konkurs av Skatteetaten et halvt år etter det ble åpnet for rekonstruksjonsforhandlinger.

Mandag ble det åpnet konkurs i Egge gård AS ved Buskerud tingrett, viser en kjennelse fra Brønnøysundregistrene. Det er Skatteetaten som har slått selskapet konkurs, skriver E24.

Selskapet har et krav fra Skatteetaten på 627.000 kroner, opplyser bostyrer Nils Holger Koefoed.

Gården i Lier i er kjent for blant annet eplemost, sider og jordbærproduksjon. Selskapet har også produsert eplebrennevin og vin.

– Vi slet voldsomt i koronatiden, og mistet 20 millioner i omsetning, sier daglig leder Marius Egge til E24.

Det er driftsselskapet Egge Gård som er slått konkurs. Gården, som har vært i familien siden 1702, omfattes ikke av konkursen.

Selskapet startet i januar en prosess med å inngå rekonstruksjonsforhandlinger, som er en form for konkursbeskyttelse innført i forbindelse med pandemien. Bare to uker etter at forhandlingene om rekonstruksjon startet nå i sommer, har altså Skatteetaten begjært selskapet konkurs.

– Det er skuffende at det ikke ble noen akkordløsning. Det er vanlige kreditorer som taper på dette. Banken har sin pant i gården og vil trolig ikke tape noe. Det som er ekstra synd er at eplepressingen starter nå. Dette er viktig for en rekke eplebønder i Lier, sier advokat Svein Duesund til Lierposten.

Andre saker å lese

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

13-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

Arbeidet er i gang med å fjerne Trump-navnet fra det ikoniske kulturhuset Kennedy Center i Washington.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

13-06-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

Den siste uka har det vært flere betydelige eiendomstransaksjoner i Ringerike. Størst av alle er salget av Knestanggata 7 til nær 23 millioner kroner. Også næringseiendom og nyoppførte boliger på...

Les mer i RingeriksAvisa

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

13-06-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

Et stykke skolehistorie på Ullerål kan nå få nye eiere. Ringerike kommune selger den gamle skoleeiendommen i Sagaveien 32.

Les mer i RingeriksAvisa

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

12-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

Eldre vil prege Norge fremover. I 2032 er det flere eldre enn unge i Norge, og etter 2046 er det bare innvandring som holder befolkningsveksten i gang, ifølge SSB.

Les mer i RingeriksAvisa