onsdag, 10 august 2022 08:23

Norsk kommune vurderer å tilby strøm til 50 øre

Skrevet av
I år regner Suldal kommune med å tjene 150 millioner kroner bare på salg av konsesjonskraft. Nå ønsker de å tilby innbyggerne sine strøm til 50 øre per kilowattime. I år regner Suldal kommune med å tjene 150 millioner kroner bare på salg av konsesjonskraft. Nå ønsker de å tilby innbyggerne sine strøm til 50 øre per kilowattime. Foto: Marius Helge Larsen / NTB

Lokalpolitikerne i kraftkommunen Suldal ønsker å tilby innbyggerne sine strøm til 50 øre per kilowattime (kWh). Kommunen skal vurdere tiltaket i september.

– Vi skal se om kommunen kan tilby strøm til 50 øre kWh, inkludert avgifter, til – nesten – alle i Suldal, sier ordfører Gerd Helen Bø (Sp) til Stavanger Aftenblad.

Norges største kraftkommune håver inn på de høye strømprisene. 1 øre opp i strømpris betyr at Suldal får rundt 1 million kroner ekstrainntekt. I år regner kommunen med å tjene 150 millioner kroner bare på salg av konsesjonskraft. Englandskabelen – North Sea Link – gir 23 millioner kroner i eiendomsskatt, hvert eneste år framover.

I september skal kommunen vurdere et nytt tiltak. Kommunestyret har bedt kommunedirektøren utrede om det er mulig å selge konsesjonskraft på langsiktige avtaler til privat- og næringslivskunder og landbruk i Suldal.

Lokalpolitikerne ser for seg å tilby strøm til 50 øre/kWh, inkludert avgifter.

– Kommunestyret har sagt at vi skal vurdere å gjøre noe for alle, både næringslivet, husholdninger og hytter, sier ordfører Gerd Helen Bø.

Suldal kommune har 3.800 innbyggere fordelt på 2.200 husstander, og 2.000 hytter.

 

Andre saker å lese

Elg skutt på Frogner

11-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En elg ble torsdag morgen observert i morgenrushet på vestkanten i Oslo. Etter en stund ble elgen skutt og avlivet av Viltnemnda.

Les mer i RingeriksAvisa

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

10-06-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

Dagny har et ønske om å utfordre seg selv og gå ut av komfortsonen. Fredag slipper hun «Dancefloor Erotica» – et dansbart album hun beskriver som det morsomste og mest...

Les mer i RingeriksAvisa

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

10-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

I mai ble soppsykdommen rød marg oppdaget i norske jordbær. Likevel har forbrukerne liten grunn til bekymring, ifølge Gartnerhallen.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

09-06-2026 Nyheter Av Trond Schieldrop - avatar Av Trond Schieldrop

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

Det startet som en interesse og et lite verksted hjemme i garasjen. Nå leverer Øistein Røste spesialløsninger til norske industribedrifter.

Les mer i RingeriksAvisa