mandag, 25 juli 2022 07:46

Huseiernes Landsforbund vil ha høyere strømstøtte

Skrevet av
Huseiernes Landsforbund vil ha høyere strømstøtte Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Huseiernes Landsforbund ønsker seg at strømstøtten slår inn fra priser på 50 øre per kilowattime, framfor 70 øre som er der den slår inn i dag.

– Dagens strømstøtteordning er egentlig ganske godt konstruert, men den slår inn på et for høyt prisnivå. Vi mener den bør dekke 100 prosent når spotprisene er over 50 øre, sier generalsekretær Morten Andreas Meyer i Huseiernes Landsforbund til NRK.

I dag dekker statens strømstøtteordning 80 prosent av regningen over 70 øre per kilowattime.

– Vi må ha to tanker i hodet samtidig. Trygg økonomisk styring er det viktigste verktøyet vi har for å motvirke skyhøyt rentenivå. Derfor er vi skeptiske til å endre innslagspunktet til 50 øre, som vil gi betydelig økt statlig pengebruk, svarer statssekretær Elisabeth Sæther (Ap) i Olje- og energidepartementet.

Andre saker å lese

Finaleklare Jonas Lovv: – Bevis fra resten av Europa på at dette er noe fett

15-05-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Finaleklare Jonas Lovv: – Bevis fra resten av Europa på at dette er noe fett

Norges artist Jonas Lovv gikk videre i Eurovision Song Contest etter å ha sunget rockelåten «Ya Ya Ya» i andre semifinale. Nå venter finalen lørdag.

Les mer i RingeriksAvisa

Lastebilkran kan ha truffet jernbaneovergang nær Hokksund

15-05-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Politiet jobber med å finne føreren av lastebil som veltet på E134 Mjøndalen og Hokksund. Ett kjørefelt er stengt, og lastebilens kran kan ha truffet jernbanen.

Les mer i RingeriksAvisa

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag

14-05-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag. Vi står i en tid der vi må få mer ut av ressursene, sier Unge Venstres leder.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp dobbelt så store som Høyre i ny måling

14-05-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp dobbelt så store som Høyre i ny måling

Fremskrittspartiet fortsetter å sveve høyt og får 31 prosents oppslutning i en måling fra FriFagbevegelse. Det er partiets høyeste målte oppslutning på 18 år.

Les mer i RingeriksAvisa