mandag, 25 juli 2022 07:46

Huseiernes Landsforbund vil ha høyere strømstøtte

Skrevet av
Huseiernes Landsforbund vil ha høyere strømstøtte Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Huseiernes Landsforbund ønsker seg at strømstøtten slår inn fra priser på 50 øre per kilowattime, framfor 70 øre som er der den slår inn i dag.

– Dagens strømstøtteordning er egentlig ganske godt konstruert, men den slår inn på et for høyt prisnivå. Vi mener den bør dekke 100 prosent når spotprisene er over 50 øre, sier generalsekretær Morten Andreas Meyer i Huseiernes Landsforbund til NRK.

I dag dekker statens strømstøtteordning 80 prosent av regningen over 70 øre per kilowattime.

– Vi må ha to tanker i hodet samtidig. Trygg økonomisk styring er det viktigste verktøyet vi har for å motvirke skyhøyt rentenivå. Derfor er vi skeptiske til å endre innslagspunktet til 50 øre, som vil gi betydelig økt statlig pengebruk, svarer statssekretær Elisabeth Sæther (Ap) i Olje- og energidepartementet.

Andre saker å lese

Hønengata 5 solgt for fem millioner

12-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hønengata 5 solgt for fem millioner

Salget av Hønengata 5 for 5 millioner kroner er den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Flere av eiendommene er omsatt for rundt 4 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

Prinsesse Astrid, kong Haralds storesøster, er død. Hun sovnet inn fredag, under to døgn etter å ha deltatt i lillebrorens gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra asken til ilden?

11-09-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra asken til ilden?

Da Jon-Ivar Nygård overtok som samferdselsminister i 2021, lå Ringeriksbanen nærmere byggestart enn noen gang. Prosjektet var ferdig planlagt, reguleringsplanen var vedtatt og store summer allerede brukt. Så satte regjeringen...

Les mer i RingeriksAvisa

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

11-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) presenterer de nye statsrådene på Slottsplassen fredag formiddag. En rekke statsråder byttes ut.

Les mer i RingeriksAvisa