lørdag, 15 januar 2022 10:40

Skatteetaten tror nordmenn sitter på milliarder i skjulte kryptoverdier

Skrevet av
Skatteetaten tror at flere hundre tusen norske kryptovalutaeiere ikke har rapportert inn verdiene sine til den. Skatteetaten tror at flere hundre tusen norske kryptovalutaeiere ikke har rapportert inn verdiene sine til den. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Skatteetaten skjerper nå innsatsen mot skjulte kryptoverdier. De mener at flere hundre tusen nordmenn ikke har rapportert inn kryptovaluta til myndighetene.

– Nye tall viser at det fremdeles er mange som ikke rapporterer kryptovaluta i skattemeldingen. Vi følger derfor opp i 2022 med skjerpet innsats både på veiledning og kontroll, sier divisjonsdirektør Odd Woxholt i Skatteetaten i en pressemelding.

De siste årene har stadig flere nordmenn valgt å investere i kryptovaluta.

I 2020 rapporterte 13.846 personer i Norge inn 951 millioner kroner i inntekter fra kryptovaluta og 7,5 milliarder kroner i kryptovalutaformuer. Det er en økning fra året før, men Skatteetaten mener at de reelle tallene på antall kryptovalutaeiere og -verdier er langt høyere enn det som blir oppgitt.

Milliarder i skjulte kryptoverdier

– Selv om vi prosentvis ser en markant økning, er vi ikke naive. Det er langt flere som ikke rapporterer, enn dem som korrekt rapporterer. Derfor vil vi nå skjerpe innsatsen mot dem som skjuler inntekter og formuer som stammer fra kryptovaluta, sier Woxholt.

Skatteetaten har identifisert mellom 60.000 og 70. 000 eiere av kryptovaluta, men det reelle tallet i Norge anslås å være rundt 300.000 personer. Skatteetaten sier at det er vanskelig å angi verdien av inntekt og formue disse eierne besitter, men at det er rimelig å anta at det er snakk om titalls milliarder kroner.

Dette er altså verdier som ikke beskattes korrekt.

– De fleste ønsker å følge reglene

Skatteetaten har en egen ekspertgruppe som arbeider med kryptovaluta. Gruppen blir nå oppbemannet. Oppgaven blir å øke etterlevelsen blant dem som eier ulike former for kryptoverdier.

– Mye av gapet skyldes trolig at en del kryptoeiere ikke har satt seg godt nok inn i regelverket rundt skatt på kryptovaluta. Vår erfaring er at de fleste ønsker å følge lover og regler, og vi ønsker å hjelpe dem som investerer i krypto til å gjøre det riktig, sier Woxholt.

Han sier at det er den enkeltes ansvar å rapportere om kryptoverdiene sine i skattemeldingen.

– De som ikke oppgir verdier til beskatning, risikerer tilleggsskatt. Grove saker politianmelder vi, sier Woxholt.

Andre saker å lese

Endelig satte Vegvesenet foten ned

12-05-2026 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Endelig satte Vegvesenet foten ned

(LEDER) Det finnes øyeblikk der byråkratiet fortjener applaus. Dette er ett av dem.

Les mer i RingeriksAvisa

Bølle fikk tilsnakk i sentrum

12-05-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En høylytt og oppfarende mann skapte ubehag i Hønefoss sentrum mandag kveld – til slutt grep politiet inn.

Les mer i RingeriksAvisa

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

12-05-2026 Sport NTB - avatar NTB

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

Netflix-serien om Erling Braut Haaland og de andre VM-klare landslagsspillerne blir gjort tilgjengelig en uke før Norges første VM-kamp.

Les mer i RingeriksAvisa

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

11-05-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

Når Blaafarveværket fyller 250 år, markeres jubileet med en egen frimerkeutgivelse fra Posten. Motivet løfter frem et av Norges mest kjente industrimiljøer – med røtter tilbake til 1700-tallet og en...

Les mer i RingeriksAvisa