tirsdag, 16 november 2021 11:56

Ikke norsk gran på torget

Skrevet av
Ikke norsk gran på torget Foto: Frank Tverran

Ringerike kommune har kastet ut den trauste norske julegrana til fordel for et utradisjonelt tre. Men det er en stund siden tradisjoner hadde betydning i førjulstiden i Hønefoss.

I år er første søndag i advent den 28.november. Tidlig nok å tenne lysene i byens julegater den søndagen, mener fortsatt mange.

Men nå har vi for lengst gått oss vill i julebrus og julemarsipan. Postkassa er full av julehilsninger og gratiskortene fra de forskjellige organisasjonene er allerede inlemmet i bunken fra i fjor. For hvem sender papirjulekort lenger?

Edelgran (Abies alba)

Opprinnelse: Fjellområder i Mellom-Europa

Utbredelse og spredning: Edelgran ble innført til Norge allerede i på 1700-tallet. Den har både blitt plantet i forbindelse med skogdrift og som prydtre i hager og parker. Frøene spres med vinden, og arten etablerer seg raskt i mange ulike naturtyper. Finnes flere steder i Oslo og Viken, men utbredelsen er størst på Sør- og Vestlandet.

Negative effekter: Edelgran kan danne tette bestander som skygger ut andre arter. Samtidig endrer den også de kjemiske og fysiske egenskapene i det øvre jordlaget. Edelgran har særlig stor negativ effekt i lauvskogsmiljøer, hvor den over tid kan bli helt dominerende.

Målsetning: Bekjempe større forekomster, fortrinnsvis i verneområder.

Status i Fremmedartslista: NR – Ikke vurdert.

Grunne til at edelgran har status som «ikke vurdert» er at den etablerte seg i Norge før 1800, og dermed ikke blir behandlet etter dagens retningslinjer. Dersom edelgran hadde blitt behandlet ville den blitt vurdert til «svært høy risiko» (SE).

Kilde: Statsforvalteren i Viken

Sist redigert tirsdag, 16 november 2021 12:52

Andre saker å lese

«Trainspotting»-forfatteren tar for seg unge menn og kjærlighet i ny oppfølger…

14-07-2025 Lesestoff NTB - avatar NTB

«Trainspotting»-forfatteren tar for seg unge menn og kjærlighet i ny oppfølger

Den skotske forfatteren Irvine Welsh avlegger i sin nye bok «Men in Love» karakterene fra «Trainspotting» et besøk når de leter etter kjærligheten.

Les mer i RingeriksAvisa

I dag gikk første direktetog fra Oslo til Malmö på over 20 år

14-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

I dag gikk første direktetog fra Oslo til Malmö på over 20 år

Mandag morgen gikk det første direktetoget fra Oslo til Malmö på mange år – men det skal bare gå i tre uker.

Les mer i RingeriksAvisa

Bitcoin overstiger 1,2 millioner kroner

14-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Verdens største kryptovaluta bitcoin overstiger 120.000 amerikanske dollar. Det vil si at en bitcoin tilsvarer omtrent 1,2 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Tenåring skadet i MC-ulykke ved Hole kirke

14-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til mandag rykket nødetatene ut til en ulykke i Kirkebakken i Hole kommune, like ved Hole kirke. En tenåringsgutt hadde sklidd ut i en venstrekurve med lett motorsykkel og...

Les mer i RingeriksAvisa