søndag, 14 november 2021 11:12

Energifattigdom rammer 50.000 nordmenn

Skrevet av
Regjeringen forslår i sitt budsjettforlag å kutte 2,9 milliarder i elavgiften. Ifølge finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) vil det bli om lag 48 prosent reduksjon av elavgiften i januar, februar og mars. Regjeringen forslår i sitt budsjettforlag å kutte 2,9 milliarder i elavgiften. Ifølge finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) vil det bli om lag 48 prosent reduksjon av elavgiften i januar, februar og mars. Illustrasjonsfoto: Paul Kleiven / NTB

Om lag 1 prosent av den norske befolkningen opplever energifattigdom, ifølge forsker Torjus Lunder Bredvold ved Fridtjof Nansens Institutt.

Det utgjør 50.000 personer, og det er ikke de som får mest igjen ved at det kuttes i elavgiften, ifølge Bredvold.

– De som har oppvarmet innkjørsel, boblebad eller andre ting som strengt tatt ikke er nødvendig for å komme seg gjennom vintermånedene, vil få mer penger tilbake på redusert elavgift enn de som kutter oppvarmingen sin hjemme, sier forskeren og tidligere rådgiver i MDG til NRK.

Regjeringen forslår i sitt budsjettforlag å kutte 2,9 milliarder i elavgiften.

Finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) mener at avgiftskuttet kommer alle til gode, trass i at det er de med høyest strømregning som sparer mest.

– Selvfølgelig er det sånn, men det er ikke slik at alle som bor i et gammelt hus i Norge har veldig god råd. Det er kaldt og mørkt der. Og det er mange som bor i enebolig rundt om i landet, sier Vedum.

Andre saker å lese

Derfor stiger dieselprisene mer enn oljeprisen

22-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Derfor stiger dieselprisene mer enn oljeprisen

Krigene i Midtøsten og Ukraina struper oljeforsyningene og setter raffinerier i brann. Oljeprisen er høy, men pumpeprisen er enda høyere.

Les mer i RingeriksAvisa

Har Vardar-styret for mange jern i ilden?

21-09-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Har Vardar-styret for mange jern i ilden?

Ringerike kommune har mistet tilliten til styret – rolleoversikten reiser også spørsmål om kapasitet og fornyelse.

Les mer i RingeriksAvisa

Nordea har Norges minst fornøyde bankkunder

21-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nordea har Norges minst fornøyde bankkunder

Nordea havner for første gang nederst i en stor måling av kundetilfredsheten i norske banker. Bulder topper listen for fjerde år på rad.

Les mer i RingeriksAvisa

Norsk kvinne død etter fall i Spania

20-09-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En 71 år gammel norsk kvinne døde etter et fall på tur langs den populære fjellruten Ruta del Cares i Nord-Spania lørdag ettermiddag.

Les mer i RingeriksAvisa