torsdag, 14 oktober 2021 07:44

Forsvarer for Kongsberg-siktet: Han samarbeider med politiet

Politiet gjorde undersøkelser i Kongsberg sentrum. Politiet gjorde undersøkelser i Kongsberg sentrum. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Mannen som siktet etter drapene på Kongsberg, har vært i avhør. – Han samarbeider med politiet og forklarer seg i detalj om hendelsen, sier forsvareren.

Den siktede ble pågrepet på Kongsberg onsdag kveld. Natt til torsdag gikk politiet ut med at det dreier seg om en 37-åring som er dansk statsborger, men bosatt i Kongsberg.

– Politiet bekrefter denne informasjonen om siktede fordi det verserer mange rykter i sosiale medier om mulige gjerningspersoner som ikke kan knyttes til de alvorlige handlingene, skrev politiet i en pressemelding.

Mannen ble fraktet til politihuset i Drammen. Han har fått oppnevnt advokat Fredrik Neumann som forsvarer.

– Jeg har snakket med min klient, og vi har vært i avhør, sier advokaten VG.

– Han samarbeider med politiet og forklarer seg i detalj om hendelsen, legger forsvareren til.

Han opplyser til det danske nyhetsbyrået Ritzau at den siktede kommer til å bli framstilt for varetektsfengsling torsdag.

Pil og bue

Politiet fikk klokken 18.13 onsdag kveld flere meldinger om at en person hadde skutt etter folk med pil og bue i Kongsberg. Klokken 18.47 ble mannen pågrepet.

Politiet har opplyst at det var en konfrontasjon mellom dem og gjerningsmannen før han kom seg unna. Ingen politifolk ble skadd i denne konfrontasjonen. Litt senere ble han pågrepet. I forbindelse med pågripelsen ble det avfyrt varselskudd.

– Det er mange åsteder – denne personen har beveget seg over et stort område hvor det er begått straffbare handlinger, sa Øyvind Aas, driftssjef i Buskerud-politiet, på en pressekonferanse onsdag kveld.

I tillegg til de fem drept er to personer skadd.

Skadd politimann

En av de skadde er en politimann som var i en butikk, et av åstedene, på fritida.

– Vi mener det er én person som har utført disse handlingene alene. Det er naturlig å vurdere om det er en terrorhandling, sa Øyvind Aas, driftssjef i Buskerud-politiet, på en pressekonferanse sent onsdag kveld.

NTB fikk torsdag kveld opplyst at Politiet sikkerhetstjeneste (PST) etterforsker saken med betydelige ressurser.

Det er foreløpig ikke klart om de drepte og skadde er tilfeldige ofre.

– Jeg kan ikke svare på om det er en relasjon mellom gjerningsperson og ofrene. Vi forholder oss til ofrene som er og vil undersøke om det er en relasjon, sa Aas onsdag.

Samtidig mener politiet at gjerningsmannen handlet alene, og det pågikk sent onsdag ikke noe aktivt søk etter flere personer.

Vitne: Stor aktivitet

Et vitne NTB har snakket med, forteller at det i løpet av kvelden har vært stor aktivitet i sentrum av byen.

– Jeg hørte at alarmen gikk på Coop, men tenkte ikke så mye på det. Så hørte jeg at det kom ambulanser og politibiler, sier Marit Hoefle, som bor i Christian IV. des gate i Kongsberg sentrum, til NTB.

Hoefle bor like bak Coop Extra-butikken der deler av hendelsen i Kongsberg skjedde.

Politiet opplyser at den siktede etter Kongsberg-drapene erkjenner de faktiske forhold.

– Han erkjenner forholdene, sier politiadvokat Ann Irén Svane Mathiassen til TV 2.

Det er ikke kjent hvordan siktede stiller seg til skyldspørsmålet.

Mathiassen bekrefter også overfor kanalen at siktede, som er en dansk statsborger i 30-årene, er en kjenning av politiet i forbindelse med flere ulike forhold.

Mannen har ifølge politiadvokaten også vært i kontakt med helsevesenet flere ganger. Han framstilles trolig for varetektsfengsling onsdag.

Det var klokken 18.13 onsdag kveld politiet fikk flere meldinger om at en person hadde skutt etter folk med pil og bue i Kongsberg. Klokken 18.47 ble en mann pågrepet.

Fem personer er bekreftet døde. I tillegg er to personer skadd.

Politiet har ifølge henne onsdag kveld gått rundt med lommelykter og sett gjennom garasjer og bakgårder i Kongsberg sentrum.

Hoefle sier at det i løpet av kvelden har vært stor aktivitet og mye politifolk som har gått inn og ut av ett av nabohusene deres.

– Det er veldig mange svartkledde politifolk som går rundt her. Det har også vært politi som har banket på hos oss og spurt om vi har det bra, sier hun.

Politiet har opprettet en tipstelefon i saken. Nummeret er 47696400. De har varslet ny informasjon om pressehåndtering klokka 7.30 torsdag morgen.

Sist redigert torsdag, 14 oktober 2021 10:40

Media

Andre saker å lese

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

15-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

Hønefoss By AS ble etablert i 2022 for å styrke byen som kultur- og handelsknutepunkt. Med over fem millioner kroner i offentlig og halvoffentlig støtte i fjor, er det naturlig...

Les mer i RingeriksAvisa

Bonde i Hallingdal tiltalt etter at 36 sauer døde

15-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann fra Hallingdal må møte i retten, tiltalt for to grove brudd på dyrevelferdsloven etter at det ble funnet 36 døde sauer på gården hans.

Les mer i RingeriksAvisa

Iskrembod-selskap snur etter LO-kjeft

14-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ungdommer som har blitt sendt hjem uten lønn grunnet dårlig vær, skal etterbetales, lover gründeren bak iskrembodene i Large Ice-Cream Company (LICC).

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

14-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

USAs president Donald Trump opplyste mandag at det er inngått en avtale om å sende amerikanske våpen til Ukraina, og at dette skal koordineres av Nato.

Les mer i RingeriksAvisa