onsdag, 23 juni 2021 07:39

Mæland ikke fornøyd med politiets pengeinnkreving

Skrevet av
– Politiet har vært budsjettvinner hvert eneste år, og da må vi forvente at de også håndterer økonomisk kriminalitet på en bedre måte enn de har gjort de siste årene, sier justisminister Monica Mæland (H). – Politiet har vært budsjettvinner hvert eneste år, og da må vi forvente at de også håndterer økonomisk kriminalitet på en bedre måte enn de har gjort de siste årene, sier justisminister Monica Mæland (H). Foto: Gorm Kallestad / NTB

Justisminister Monica Mæland (H) er ikke nådig i dommen over politiets evne til å inndra penger fra kriminelle.

De ti siste årene har domstolene besluttet å inndra nær 2,7 milliarder kroner i straffesaker, men kun 793 millioner kroner er innbetalt, skriver Dagens Næringsliv.

– Jeg er ikke fornøyd. Vi har sendt tydelige signaler og fulgt opp med midler til politiet for å håndtere også denne kriminaliteten, og jeg forventer nå en plan fra Politidirektoratet og Riksadvokaten på hvordan de skal håndtere dette framover, sier Mæland til avisen.

Hun peker på at politiets forklaring om manglene ressurser ikke er god nok.

– Politiet har vært budsjettvinner hvert eneste år, og da må vi forvente at de også håndterer økonomisk kriminalitet på en bedre måte enn de har gjort de siste årene. Det skal aldri lønne seg å være kriminell, sier hun.

Politidirektoratet viser til at det de siste årene har det skjedd en stor endring i kriminalitetsbildet, og at «politiet opplever en kraftig økning innen de mest alvorlige og arbeidskrevende sakene».

– Dette gjelder på tvers av ulike kriminalitetsområder, og vi må erkjenne at resultatene innen økonomisk kriminalitet ikke har vært tilfredsstillende, skriver avdelingsdirektør Bjørn Vandvik i Politidirektoratet i en epost til DN.

Andre saker å lese

Mann fratatt bilen etter kappkjøring

18-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Mann fratatt bilen etter kappkjøring

En 20-årig mann som skal ha kappkjørt med en jevnaldrende på E18 ved Drammen, er fratatt både bil og førerkort. Han ble målt til 214 kilometer i timen.

Les mer i RingeriksAvisa

Dette blir de travleste dagene på norske lufthavner i sommer

18-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dette blir de travleste dagene på norske lufthavner i sommer

Fredag 19. juni markerer starten årets sommerutfart. De neste ukene er det ventet nesten seks millioner reisende gjennom Oslo lufthavn. En dag skiller seg ut.

Les mer i RingeriksAvisa

Politiet fant kokain i bygård i Hønefoss sentrum

17-06-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Politiet fant kokain i bygård i Hønefoss sentrum

En mann i 30-årene er dømt etter at politiet fant kokain i en bygård i Hønefoss sentrum.

Les mer i RingeriksAvisa

Slik måler de hvor mange som ser VM-kampene

17-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Slik måler de hvor mange som ser VM-kampene

Det er VM-feber i Norge, og hele 1.476.000 seere så på det meste nattens 4-1-seier over Irak på TV 2.

Les mer i RingeriksAvisa