tirsdag, 11 mai 2021 08:16

Kulturinstitusjoner gikk med millionoverskudd i koronaåret 2020

Skrevet av
Den Norske Opera og Ballett gikk med i underkant av 46 millioner kroner i overskudd i 2020. Den Norske Opera og Ballett gikk med i underkant av 46 millioner kroner i overskudd i 2020. Foto: Fredrik Hagen / NTB

De 50 største kulturinstitusjonene i Norge gikk med nesten 200 millioner kroner i overskudd i 2020.

Da viruset kom, forsvant inntektene i norsk kulturliv. Men for mange kulturinstitusjoner har det faktisk lønt seg å holde stengt. Det viser en gjennomgang av årsregnskapene til de 50 største mottakerne av statsstøtte, står det i en sak som er et samarbeid mellom Aftenposten , Stavanger Aftenblad , Bergens Tidende og Adresseavisen.

Kulturinstitusjonene fikk beholde statsstøtten, og permitteringer førte til at de til sammen sparte 145 millioner på lønn og pensjoner. Samtidig fikk de 168 millioner kroner i ekstra koronatilskudd.

Til sammen gikk de med 193 millioner kroner i overskudd i 2020.

De tre største kulturinstitusjonene var Den Norske Opera og Ballett som gikk med i underkant av 46 millioner kroner i overskudd, etterfulgt at KODE Kunstmuseer og komponisthjem og Museene i Sør-Trøndelag (MiST) med henholdsvis 21 og 17 millioner i overskudd.

Ifølge Bård Kleppe, som er seniorforsker i Telemarksforskning, er denne situasjonen helt unik.

– For de fleste av dem koster det mer å ha aktivitet enn det de tjener inn fra salg av billetter. Resten dekkes av det faste tilskuddet fra staten. Det kan utgjøre over 2.000 kroner per billett, slik som i Operaen, sier Kleppe.

Andre saker å lese

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

10-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Pressemelding fra ifi.no - avatar Pressemelding fra ifi.no

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

Våren er høysesong for vedlikeholdsarbeid ute, og mange er raske med å finne frem vaskekost og malerulle når sola titter frem. Men det er ikke alt som bør gjøres med...

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte i 141 km/t på E16 – mistet førerkortet

10-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

UP gjennomførte torsdag kveld en fartskontroll på E16 ved Hensmoen i Ringerike, hvor fartsgrensen er 80 km/t.

Les mer i RingeriksAvisa

Fastrentene på studielån øker

10-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fastrenten på studielån setts opp 1. mai, mens den flytende renten synker.

Les mer i RingeriksAvisa

Kilder til Politico: Rutte-møte med Trump «gikk til helvete»

10-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Kilder til Politico: Rutte-møte med Trump «gikk til helvete»

USAs president Donald Trump skal ha truet med å gjøre omtrent alt som er mulig i møtet med Nato-sjef Mark Rutte, sier kilder til Politico.

Les mer i RingeriksAvisa