tirsdag, 11 mai 2021 08:16

Kulturinstitusjoner gikk med millionoverskudd i koronaåret 2020

Skrevet av
Den Norske Opera og Ballett gikk med i underkant av 46 millioner kroner i overskudd i 2020. Den Norske Opera og Ballett gikk med i underkant av 46 millioner kroner i overskudd i 2020. Foto: Fredrik Hagen / NTB

De 50 største kulturinstitusjonene i Norge gikk med nesten 200 millioner kroner i overskudd i 2020.

Da viruset kom, forsvant inntektene i norsk kulturliv. Men for mange kulturinstitusjoner har det faktisk lønt seg å holde stengt. Det viser en gjennomgang av årsregnskapene til de 50 største mottakerne av statsstøtte, står det i en sak som er et samarbeid mellom Aftenposten , Stavanger Aftenblad , Bergens Tidende og Adresseavisen.

Kulturinstitusjonene fikk beholde statsstøtten, og permitteringer førte til at de til sammen sparte 145 millioner på lønn og pensjoner. Samtidig fikk de 168 millioner kroner i ekstra koronatilskudd.

Til sammen gikk de med 193 millioner kroner i overskudd i 2020.

De tre største kulturinstitusjonene var Den Norske Opera og Ballett som gikk med i underkant av 46 millioner kroner i overskudd, etterfulgt at KODE Kunstmuseer og komponisthjem og Museene i Sør-Trøndelag (MiST) med henholdsvis 21 og 17 millioner i overskudd.

Ifølge Bård Kleppe, som er seniorforsker i Telemarksforskning, er denne situasjonen helt unik.

– For de fleste av dem koster det mer å ha aktivitet enn det de tjener inn fra salg av billetter. Resten dekkes av det faste tilskuddet fra staten. Det kan utgjøre over 2.000 kroner per billett, slik som i Operaen, sier Kleppe.

Andre saker å lese

Fra timer til år – aktor vil bevise at Høiby utsatte Haukland for et fryktregime…

20-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Fra timer til år – aktor vil bevise at Høiby utsatte Haukland for et fryktregime

Etter tre uker med fokus på påståtte voldtekter skifter rettssaken mot Marius Borg Høiby tema. Nå skal forholdet til ekskjæresten Nora Haukland belyses.

Les mer i RingeriksAvisa

Eks-prins Andrew pågrepet av politiet

19-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eks-prins Andrew pågrepet av politiet

Andrew Mountbatten-Windsor, bror av Storbritannias kong Charles, er pågrepet for misbruk av et offentlig embete.

Les mer i RingeriksAvisa

Storbritannia truer med blokkering av nettselskaper som ikke fjerner ulovlige bi…

19-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Storbritannia truer med blokkering av nettselskaper som ikke fjerner ulovlige bilder

Storbritannia kommer framover til å kreve at teknologigiganter fjerner intime bilder som er lagt ut uten samtykke innen 48 timer, eller risikere store bøter.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt

18-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt

Miljødirektoratet trekker fram en kjøttavgift på 50 prosent som ett av flere mulige tiltak for å kutte klimautslipp. Frp frykter prissjokk.

Les mer i RingeriksAvisa