fredag, 26 mars 2021 07:45

Gjør klar til storinnrykk på karantenehotell

Skrevet av
Her på karantenehotellet Comfort Hotel Runway ved Oslo lufthavn er de klare for storinnrykk. Her på karantenehotellet Comfort Hotel Runway ved Oslo lufthavn er de klare for storinnrykk. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Ullensaker kommune er i samtaler med flere hoteller for å sikre mer plass på karantenehotell. I første omgang skal antallet rom opp fra 1.600 til 3.000.

Fra og med natt til 29. mars er det rett på karantenehotell for alle som kommer til Norge etter en såkalt «unødvendig» utenlandsreise. Der må man være i minst sju dager og betale en egenandel på 500 kroner per natt.

– Vi har 1.600 rom i dag og er i dialog med flere hoteller for å komme opp på cirka 3.000 rom. I tillegg har vi et samarbeid med Oslo kommune som gjør at vi kan få bistand derfra hvis det blir veldig stor pågang, opplyser Roger Sandum, kommunikasjonsrådgiver for Ullensaker kommune til Aftenposten.

En nødvendig reise vil først og fremst være en jobbreise. Men det kan også gjøres unntak for studenter og dersom det foreligger det som kalles «sterke velferdshensyn». Men det kan likevel holde med en egenerklæring fra den reisende for å dokumentere «sterke velferdshensyn», ifølge Helsenorges nettsider :

«For å dokumentere at det foreligger sterke velferdshensyn, kan det f.eks. benyttes en avtale om samvær, legeerklæring el. i de tilfellene der det ikke er mulig å få annen dokumentasjon, kan dokumentasjonskravet oppfylles ved en egenerklæring fra den reisende», står det.

Andre saker å lese

Hole har flest helleristningsfelt i Buskerud

12-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hole har flest helleristningsfelt i Buskerud

Hole er kommunen med flest kjente helleristningsfelt i Buskerud. Alle stammer fra bronsealderen, og nå setter Buskerud fylkeskommune opp nye informasjonsskilt ved flere av kulturminnene.

Les mer i RingeriksAvisa

SpareBank 1 vil hjelpe flere unge inn i arbeidslivet

12-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

SpareBank 1 vil hjelpe flere unge inn i arbeidslivet

SpareBank 1-alliansen går inn som partner i regjeringens Ungdomsløft. Målet er å gi flere unge arbeidserfaring og få 30.000 flere under 30 år i jobb innen 2030.

Les mer i RingeriksAvisa

Nei-siden øker ledelsen på ny EU-måling

11-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nei-siden øker ledelsen på ny EU-måling

Nesten to av tre sier nei til EU-medlemskap i en ny måling. Den viser en fremgang på nei-siden med 1,1 prosentpoeng sammenlignet med forrige måling.

Les mer i RingeriksAvisa

Status for utbruddet av krepsepest

11-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Status for utbruddet av krepsepest

Analyser av død edelkreps og vannprøver viser at krepsepestutbruddet er foreløpig begrenset til Drammenselva og Bergsjøen. Det er ikke påvist krepsepest i Tyrifjorden eller Steinsfjorden.

Les mer i RingeriksAvisa