onsdag, 20 januar 2021 09:40

80% overlevde intensivbehandling for korona

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)
En pasient med covid-19 får behandling på intensivavdelingen på Oslo universitetssykehus Rikshospitalet. Tall fra Folkehelseinstituttet viser at åtte av ti koronasyke som får intensivbehandling ved norske sykehus, overlever. En pasient med covid-19 får behandling på intensivavdelingen på Oslo universitetssykehus Rikshospitalet. Tall fra Folkehelseinstituttet viser at åtte av ti koronasyke som får intensivbehandling ved norske sykehus, overlever. Arkivfoto: Jil Yngland / NTB

Av de 393 koronapasientene som har vært innlagt på intensivavdeling nå norske sykehus, døde 83 personer, melder P4. Det vil si 21 prosent av pasientene.

Tallene kommer fra Folkehelseinstituttet. Helsedirektør Bjørn Guldvog er fornøyd med at åtte av ti intensivpasienter overlever.

– Det er et veldig høyt tall internasjonalt og det betyr jo at vi har veldig gode fagmiljøer som gir behandling til de som er mest alvorlig syke, sier han til P4.

Folkehelsedirektør Camilla Stoltenberg påpeker at flere ting påvirker om behandlingen er vellykket.

– Det er jo gjerne da hvilket utvalg av pasienter som tilbys denne typen behandlingen, og om de er i stand til å bli bedre av den type behandling. Det er kvaliteten på selve behandlingen som er avgjørende, sier hun.

NTB

Andre saker å lese

Lastebilkran kan ha truffet jernbaneovergang nær Hokksund

15-05-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Politiet jobber med å finne føreren av lastebil som veltet på E134 Mjøndalen og Hokksund. Ett kjørefelt er stengt, og lastebilens kran kan ha truffet jernbanen.

Les mer i RingeriksAvisa

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag

14-05-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag. Vi står i en tid der vi må få mer ut av ressursene, sier Unge Venstres leder.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp dobbelt så store som Høyre i ny måling

14-05-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp dobbelt så store som Høyre i ny måling

Fremskrittspartiet fortsetter å sveve høyt og får 31 prosents oppslutning i en måling fra FriFagbevegelse. Det er partiets høyeste målte oppslutning på 18 år.

Les mer i RingeriksAvisa

Slik finner du åpne filer på nettet - uten å gå deg vill

13-05-2026 IT Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Slik finner du åpne filer på nettet - uten å gå deg vill

Internett er fullt av åpne filkataloger. Det kan være gamle dokumentarkiv, bilder, manualer, programfiler, musikkfiler, e-bøker eller annet materiale som ligger tilgjengelig på servere rundt om i verden. Problemet er...

Les mer i RingeriksAvisa