tirsdag, 05 januar 2021 15:42

Politimesteren: – Ikke lenger håp om å finne overlevende etter skredet i Gjerdrum

Skrevet av
Politimester i Øst politidistrikt Ida Melbo Øystese sa tirsdag at det ikke lenger er håp om å finne overlevende i skredet i Gjerdrum. Gjerdrum-ordfører Anders Østensen i bakgrunnen. Politimester i Øst politidistrikt Ida Melbo Øystese sa tirsdag at det ikke lenger er håp om å finne overlevende i skredet i Gjerdrum. Gjerdrum-ordfører Anders Østensen i bakgrunnen. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Det er ikke lenger håp om å finne overlevende i skredet i Gjerdrum. Det sier politimester Ida Melbo Øystese i Øst politidistrikt.

I nesten en uke har letemannskaper jobbet alle døgnets timer for å finne overlevende etter skredet i Gjerdrum. Men nå er håpet ikke lenger til stede.

Politimester Øystese ga den triste beskjeden på en pressekonferanse tirsdag.

– Det er med stor sorg at jeg må opplyse at vi ikke lenger har håp om å finne mennesker i live etter skredet på Gjerdrum, sa en preget politimester.

Hun konstaterte at ti personer mistet livet i skredet. Tre er fortsatt savnet.

– Gjort alt vi kan

– Den siste uken har vi gjort alt vi kan for å redde liv. Vi har undersøkt alle områder der det var mulig å tenke seg at noen kunne overleve. Vi har gjort alt som står i vår makt, men denne naturkatastrofen har hatt betydelige krefter i raset. Vi ser at de som er omkommet, har omkommet relativt raskt.

– Selv om vi ikke har håp om å finne flere overlevende, er ikke letingen over. Vi går nå over i en annen fase, der vi jobber for å finne alle som er borte, sa Øystese.

Politimesteren takket alle mannskapene som har jobbet døgnet rundt, med et klart hode, et varmt hjerte og sterke hender. Hun takket også for all den varme støtten de har fått fra samfunnet.

– Men først og fremst er det de som tragedien har rammet, som står i fokus. Og selv om den akutte redningsfasen nå er over, skal vi gjøre alt vi kan for å hjelpe innbyggerne i Gjerdrum tilbake til et noenlunde normalt liv igjen.

– Et hardt slag

Fridtjof Heyerdahl, som er innsatsleder for helsepersonellet på stedet, sier at de til nå har ment at det kunne være mulig å overleve der det har vært luftrom og en viss grad av isolasjon i skredet.

– Nå har vi imidlertid utelukket og avklart at det ikke finnes flere slike steder hvor man kan overleve. Det er en emosjonelt veldig tung beslutning, men det er likevel riktig og logisk å gå over i en annen fase nå, sa Heyerdahl.

Gjerdrum-ordfører Anders Østensen (Ap) kjempet mot tårene da han fortalte om de voldsomme konsekvensene etter tragedien.

– Dette er et hardt slag … Men vi har ventet på det, sa Østensen

– Det er veldig tungt å tenke på alle som er rammet. Dette er de tyngste siden ved dette, og jeg er dypt preget, sier Østensen.

Andre saker å lese

Skue Sparebank vil fusjonere med Romerike Sparebank – Hønefoss-kontoret skal bes…

25-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skue Sparebank vil fusjonere med Romerike Sparebank – Hønefoss-kontoret skal bestå

Skue Sparebank, som har filial ved Søndre torv i Hønefoss, planlegger en ny sammenslåing. Denne gangen er det Romerike Sparebank som er fusjonspartner. Bankene lover å beholde både de ansatte...

Les mer i RingeriksAvisa

KI brukes i nesten alle hjem og i fem av ti bedrifter

25-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI brukes i nesten alle hjem og i fem av ti bedrifter

Bruken av kunstig intelligens har økt betydelig i år. Den sterkeste veksten finner man blant personer mellom 75 og 79 år, ifølge SSB-tall.

Les mer i RingeriksAvisa

Norge og Haaland med historisk seier over Danmark: – For et monster

25-09-2026 Sport NTB - avatar NTB

Norge og Haaland med historisk seier over Danmark: – For et monster

Danmark slo tilbake etter norsk drømmestart, men Erling Braut Haaland kom til unnsetning og sørget for norsk seier for første gang i en tellende kamp.

Les mer i RingeriksAvisa

Norges Bank hever styringsrenta til 4,5 prosent

24-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Norges Bank hever styringsrenta til 4,5 prosent

Styringsrenta heves fra 4,25 til 4,5 prosent, heter det i rentebeslutningen fra Norges Bank.

Les mer i RingeriksAvisa