onsdag, 18 november 2020 07:51

Staten vil ha inntekter på ulovlig sexkjøp

Skrevet av
Finansdepartementet sier inntekter fra salg av seksuelle tjenester ikke er fritatt eller unntatt fra skatte- eller avgiftsplikt. Finansdepartementet sier inntekter fra salg av seksuelle tjenester ikke er fritatt eller unntatt fra skatte- eller avgiftsplikt. Foto: Robert Schlesinger / NTB

Skatteklagenemnda mener prostitusjon må anses som skattefritt. Finansdepartementet er ikke enige og sier salg av seksuelle tjenester er skattepliktige.

– Finansdepartementet har i en prinsipputtalelse lagt til grunn at inntekter/omsetning fra salg av seksuelle tjenester, ikke er fritatt eller unntatt fra skatte- eller avgiftsplikt, sier fungerende direktør for juridisk avdeling i Skatteetaten, Kari Alice Frønsdal til Finansavisen.

Men Skatteklagenemnda er uenig: I februar omtalte Finansavisen en prostituert som nektet å betale skatt. Myndighetene antok at 660.000 kroner på ulike kontoer stammet fra rengjøring, men kvinnen sa hun hadde solgt sex, og at hun derfor ikke skulle betale skatt. Dette ga Skatteklagenemnda kvinnen medhold i, fordi det foreligger «en lang og relativt fast praksis for at reglene ikke håndheves».

Kvinnens advokat, René Ibsen, mener at det blir vanskelig for Skatteetaten å hente inn skatt og moms.

– Flere prostituerte har lurt på om de kan registrere seg som næringsdrivende, men det har de ikke fått lov til. De kan heller ikke ha regnskapsfører, for da blir det hallikvirksomhet, sier Ibsen.

Verken Finansdepartementet eller Skatteetaten ønsker ifølge Finansavisen å kommentere saken.

Andre saker å lese

Meta unnlater å stoppe barn under 13 år i å bruke Instagram og Facebook

29-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Meta unnlater å stoppe barn under 13 år i å bruke Instagram og Facebook

EU mener at Meta unnlater å forhindre at barn under 13 år bruker Instagram og Facebook, og dermed muligens eksponerer dem for upassende innhold.

Les mer i RingeriksAvisa

Regjeringen utreder behovet for mer arbeidsinnvandring

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Regjeringen utreder behovet for mer arbeidsinnvandring

Økende knapphet på arbeidskraft vil bety at arbeidsinnvandrere vil bli viktig for Norge. Nå setter regjeringen ned et utvalg som skal analysere behovet.

Les mer i RingeriksAvisa

280 personer pågrepet i internasjonal politiaksjon mot bestillingsvold

29-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

280 personer pågrepet i internasjonal politiaksjon mot bestillingsvold

I alt 280 personer er det siste året pågrepet i flere ulike land, blant annet Norge, i en svenskledet internasjonal politiaksjon mot vold som handelsvare.

Les mer i RingeriksAvisa

Forsvarsministeren i ilden på Stortinget

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Forsvarsministeren i ilden på Stortinget

Bråk om F-16-fly til Ukraina, pengerot og et omstridt maskekjøp har rystet Forsvaret. Onsdag skal forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) grilles i Stortinget.

Les mer i RingeriksAvisa