lørdag, 13 juni 2020 08:23

UD har brukt penger på sokker, pins og nøkkelkortbånd i sikkerhetsrådsvalgkampen

Skrevet av
Utenriksminister Ine Eriksen Søreide (H) og hennes departement får pengebruken sin gransket av Klassekampen. Utenriksminister Ine Eriksen Søreide (H) og hennes departement får pengebruken sin gransket av Klassekampen. Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix

Norge har brukt 30 millioner kroner på valgkampen om plass i Sikkerhetsrådet. Klassekampen har avslørt hva utgiftene har gått til.

I 2019 brukte UD blant annet 302.000 kroner på å produsere rosa sokker med logo av et gult hjerte, skriver Klassekampen.

I tillegg har det blant annet gått 130.695 kroner til paraplyer og 226.400 kroner til nøkkelkortbånd. Totalt har det gått 5,5 millioner kroner til kampanjemateriell. I tillegg er 13,6 millioner kroner brukt på ulike former for representasjon og reising, og nesten fire millioner kroner er gått med på å fly inn FN-ambassadører til studieturer i Norge.

Statssekretær Jens Frølich Holte (H) i Utenriksdepartementet mener pengebruken er fornuftig og kaller det «diplomati på høygir».

– Dette er fornuftig pengebruk fordi det er i Norges sterke interesse å sikre en plass i FNs sikkerhetsråd. Kampanjen er først og fremst diplomatisk aktivitet på høygir hvor kontakten overfor alle FNs medlemsland intensiveres. Det vil Norge nyte godt av også etter at kampanjeperioden er over, sier han.

Flere partiledere i opposisjonen er kritiske til pengebruken.

– UD bruker penger som fulle hedgefondforvaltere. Dette er et meningsløst sløseri med skattebetalernes penger, mener Rødt-leder Bjørnar Moxnes.

«Det slår meg som i overkant sløsete å bruke over 700.000 kroner på pins og sokker, men jeg er mer opptatt av hva Norge vil bruke plassen i Sikkerhetsrådet til. At Norge også har vært på aktivt stemmefiske hos diktaturer, er ikke tillitvekkende», skriver SV-leder Audun Lysbakken i en epost.

Andre saker å lese

Nordea har Norges minst fornøyde bankkunder

21-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nordea har Norges minst fornøyde bankkunder

Nordea havner for første gang nederst i en stor måling av kundetilfredsheten i norske banker. Bulder topper listen for fjerde år på rad.

Les mer i RingeriksAvisa

Norsk kvinne død etter fall i Spania

20-09-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En 71 år gammel norsk kvinne døde etter et fall på tur langs den populære fjellruten Ruta del Cares i Nord-Spania lørdag ettermiddag.

Les mer i RingeriksAvisa

En semitrailer med fisk kjørte inn i tre på Åmot

20-09-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En semitrailer med fisk har kommet over i motgående kjørefelt på riksvei 3, kjørt av veien og truffet et tre søndag morgen.

Les mer i RingeriksAvisa

Flere nye tiltak skal øke bankkonkurransen

20-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Flere nye tiltak skal øke bankkonkurransen

Vi nærmer oss et nytt rentemøte. Alle med boliglån må snart finregne på renter og mulige økte kostnader.

Les mer i RingeriksAvisa