fredag, 15 mai 2020 15:27

Inkassobyråene vil slite neste år

Skrevet av
Inkassoselskapet Lindorff venter flere inkassosaker til høsten enn under finanskrisen. Inkassoselskapet Lindorff venter flere inkassosaker til høsten enn under finanskrisen. Illustrasjonsfoto: Audun Braastad / NTB scanpix

Inkassobyråene tjener de største pengene på de kravene som blir betalt etter et brev eller to. De er også avhengig av at det kommer inn nye oppdrag for at denne lønnsomheten skal vedvare.

I nedgangstider som vi ser under koronaepedemien, vil det alltid ligge en forsinkelse i systemet som gjør at inkassoselskapene ikke får det slitsomt før det har gått en tid. Selv om det på kort sikt blir store inntekter, tar det raskt slutt.

Færre oppdrag

Etter hvert som folk får mindre penger mellom hendene og firmaer mister omsetning, blir det for det første mindre salg og følgelig mindre kredittsalg. Privatpersoner vil toppe alle kredittkort og i tillegg bli utsatt for permitteringer og arbeidsledighet. Summen av dette gir betydelig nedgang i oppdrag til inkassoforetakene.

Vanskeligere å kreve inn

De få oppdragene som kommer inn til inkassoselskapene, vil etter hvert kreve betydelig mer arbeid å kreve inn. I tillegg vil det påløpe gebyrer til det offentlige for rettslig inndrivelse.

Sist redigert fredag, 19 juni 2020 14:08

Andre saker å lese

Drivstoffkutt koster like mye som gratis barnehage eller tannhelsereform

04-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Drivstoffkutt koster like mye som gratis barnehage eller tannhelsereform

Prisen for å kutte i drivstoffavgiftene tilsvarer flere omstridte forslag i Stortinget. – Dette handler ikke om å bruke penger, sier Frp-leder Sylvi Listhaug.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 14 - 2026

04-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 14 - 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-drapet: Tiltalte nekter straffskyld for drap og drapsforsøk

03-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hønefoss-drapet: Tiltalte nekter straffskyld for drap og drapsforsøk

47-åringen erkjenner voldshandlingen mot ekskona, men mener han ikke ville drepe henne.

Les mer i RingeriksAvisa

Diesel ble 35 øre billigere etter Stortingets avgiftskutt

02-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Diesel ble 35 øre billigere etter Stortingets avgiftskutt

Onsdag trådte reduksjonen i drivstoffavgiftene i kraft. Men bilistene har ikke fått glede av avgiftskuttet. Dieselprisene er bare 35 øre lavere enn dagen før.

Les mer i RingeriksAvisa