onsdag, 01 april 2020 12:34

Sølvtyverier på Kongsberg 1623–1861

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)

Bjørn Ivar Bergs nye bok, Sølvtyverier på Kongsberg 1623–1861, forteller om små og store tyverisaker. Den avdekker en mytebelagt kriminalitet, og forbryterne og deres stilling i samfunnet er forsøkt identifisert.

Fra gruvene på Kongsberg ble det utvunnet sølv for store verdier i årene 1623–1958. Noe av det kom på avveier. Tjuvsølv gikk mellom flere hender til gullsmeder og bygdesølvsmeder. Etterforskning påviste sølvets veier til by og bygd. Det havnet i gårdssmier på Hedemarken, ble fraktet med kløvhest over Hardangervidda til Bergen eller med dampskip til København. Med varierende hell strevde bedriftsledelse og myndigheter med å motvirke, oppdage og straffeforfølge tyveriene.

Sølvtyverier på Kongsberg 1623–1861 forteller om små og store tyverisaker, med et fargerikt persongalleri bestående av omkring fem hundre involverte. Boka er resultatet av en inngående undersøkelse for å avdekke en mytebelagt type kriminalitet, så langt den kan spores i rettsprotokoller og andre kilder. Forbryterne og deres stilling i samfunnet er forsøkt identifisert. Bokas sosialhistoriske innfallsvinkel gir et nyansert bilde av de mange samfunnsgruppene som var involvert, fra fattige arbeidere til velstående borgere. Mange bygdefolk var mellomhandlere i helerinettverkene som håndterte sølvet på dets vei fra gruver og andre arbeidssteder, til dem som kunne nyttiggjøre seg det.


Fag: Historie
Målgruppe: Allmenn
ISBN 9788283050851
576 sider Hard perm
Pris: Kr 520,–
Utgivelsesdato: April 2020

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Andre saker å lese

Minst 39 døde i togkollisjon i Spania: – Folk slengt gjennom luften

28-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Minst 39 døde i togkollisjon i Spania: – Folk slengt gjennom luften

To høyhastighetstog på linjen mellom Madrid og Andalucía har kollidert. Minst 39 personer har mistet livet, opplyser lokale myndigheter til Sky News.

Les mer i RingeriksAvisa

Støre om Putin-samtalen: – USA kan ikke være den eneste stemmen

28-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre om Putin-samtalen: – USA kan ikke være den eneste stemmen

Jonas Gahr Støre sier at Russlands president Vladimir Putin fikk klare meldinger fra ham og Finlands president Alexander Stubb under gårsdagens samtale.

Les mer i RingeriksAvisa

TV 2 takket nei til Haaland-intervju – fikk ikke spørre om City-skandalen

28-10-2026 Sport NTB - avatar NTB

TV 2 takket nei til Haaland-intervju – fikk ikke spørre om City-skandalen

Erling Braut Haaland skal ha vært tilgjengelig for et eksklusivt intervju med TV 2 under den forrige landslagssamlingen, men kanalen takket nei. Bakgrunnen var Citys økonomiske regelbrudd.

Les mer i RingeriksAvisa

Falsk bankmail: Påstår at kontoen din er blokkert

28-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Falsk bankmail: Påstår at kontoen din er blokkert

En e-post som utgir seg for å være fra «Eika Bank», forsøker å lokke mottakeren til å logge inn og oppdatere personopplysninger. Meldingen har tydelige kjennetegn på nettfiske.

Les mer i RingeriksAvisa