onsdag, 15 januar 2020 13:21

Rema, Coop Extra og Kiwi vil åpne minst 50 nye butikker i år

Skrevet av
Kiwi regner med å åpne 20 nye butikker i løpet av året. Kiwi regner med å åpne 20 nye butikker i løpet av året. Foto: Lise Åserud / NTB scanpix

I fjor falt dagligvareprisene med 0,4 prosent. Likevel vil lavpriskjedene åpne minst 50 nye butikker i løpet av 2020.

– Markedet er så å si flatt. Bakgrunnen for stagnasjonen er sammensatt. Folk er blitt mer bevisst på eget forbruk og kaster mindre mat. Samtidig møter dagligvarebutikkene økt konkurranse gjennom bransjeglidning og grensehandel, i tillegg til at folk handler mer mat i farta, sier Kiwi-sjef Jan Paul Bjørkøy til Dagens Næringsliv.

Tall avisen har samlet inn, viser at Rema forventer å åpne 20 butikker i 2020. Det gjør også Kiwi. Coop Extra planlegger på sin side å passere 500 butikker i år, noe som tilsvarer minst 22 nye butikker. Noen av disse er omprofileringer fra søsterkjeden Prix, men minst et tosifret antall skal være rene nyetableringer.

De siste årene har det blitt etablert mange nye lavprisbutikker, mens omsetningsveksten har vært lav.

– Jeg er ikke bekymret, men det er viktig å få opp igjen veksten. Det finnes ulike måter å gjøre det på, ved å selge bedre eller andre produkter. Vi har spisset oss mot bransjeglidning ved å sette ned prisene på for eksempel hygiene- og vaskeprodukter, sier Bjørkøy.

Andre saker å lese

To bortvist fra utested i Hønefoss

11-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann og en kvinne i 20-årene ble natt til søndag bortvist fra et utested i Hønefoss av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Folk møter ikke til eget bryllup – nå vil kommunen innføre gebyr

11-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Folk møter ikke til eget bryllup – nå vil kommunen innføre gebyr

Flere brudepar som skal vies på rådhuset, avbestiller i siste liten eller dukker rett og slett ikke opp til eget bryllup. Nå varsler Lillestrøm kommune gebyr.

Les mer i RingeriksAvisa

Endrer navn på snusboksene: – Kan komme som et sjokk

11-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Endrer navn på snusboksene: – Kan komme som et sjokk

Det nye tobakksdirektivet strammer grepet om tobakks- og snusprodusentene 11. mars neste år. Da blir det nye navn på snusboksene.

Les mer i RingeriksAvisa

Loveien 23 solgt for 5,4 millioner

10-10-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Loveien 23 solgt for 5,4 millioner

Loveien 23 er solgt for 5,4 millioner kroner, det høyeste oppgitte beløpet i ukens oversikt. Furumoen 36 følger med en kjøpesum på 4,25 millioner kroner, mens Harehaugveien 164 er solgt...

Les mer i RingeriksAvisa