mandag, 13 januar 2020 22:09

Eksamen i gym for ungdomsskoleelever

Skrevet av
Kunnskapsminister Jan Tore Sanner sier at eksamen i praktiske og estetiske fag kan heve statusen til disse fagene. Kunnskapsminister Jan Tore Sanner sier at eksamen i praktiske og estetiske fag kan heve statusen til disse fagene. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

Eksamen i kroppsøving, mat og helse, kunst og håndverk og musikk kan bli innført for elever på ungdomsskolen til høsten.

Det opplyser kunnskapsminister Jan Tore Sanner (H) til Aftenposten.

– Eksamen i praktiske og estetiske fag kan bidra til å heve statusen til disse fagene. Muligheten for å komme opp til eksamen i disse fagene har vært etterlyst fra flere hold. Samtidig får elevene mulighet til å vise hva de kan i flere fag enn det dagens eksamensordning gir rom for, sier Sanner.

Fra høsten skal det innføres nye eksamensordninger for elever i grunnskolen og videregående opplæring. Bakgrunnen er de nye lærerplanene som trer i kraft. Tirsdag sendes forslag til nye ordninger og regler ut på høring.

Regjeringen ønsker også innspill på hvor mye standpunktkarakterer skal bety sammenlignet med en eksamenskarakter på vitnemålet, samt synspunkter på om karakterer i orden og oppførsel bør droppes.

Andre saker å lese

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

Det brenner i en bensinstasjon i Øksfjord i Loppa kommune i Finnmark. Det er opprettet en sikkerhetssone på en kilometer rundt brannstedet, og hele bygda blir evakuert.

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkuhell mellom bilist og syklist i Osloveien

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mindreårig syklist ble lettere skadd i et trafikkuhell i Osloveien torsdag morgen. Ifølge politiet tyder mye på at syklisten syklet inn i en bil. Nødetater rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

26-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

Natos generalsekretær Mark Rutte kaller Iran en eksistensiell trussel og kaller USAs angrepskrig nødvendig. Norge kaller krigen et brudd på folkeretten.

Les mer i RingeriksAvisa