tirsdag, 22 september 2015 10:38

Mindre brød gir mindre matkasting

Skrevet av
Vi vil ha ferskt brød hele tiden Vi vil ha ferskt brød hele tiden

Brød utgjør omkring 20 % av all mat som kastes. Forskningsrapporter tyder på at mindre størrelser på brød vil gi mindre matkasting. Nå lanserer KIWI en ny brødserie tilpasset mindre husholdninger og moderne livsstil.

Årlig kaster nordmenn 231 000 tonn mat, omkring 46 kilo per person. Gjennomsnittsnordmannen kaster 12 brød i året. Det ønsker KIWI å gjøre noe med. Nå lanserer vi serien «Vårt minste brød».

- «Vårt minste brød» er en produktserie med brød på 450-500 gram. Våre andre brød ligger på rundt 750 gram. Vi er overbevist om at mindre størrelse på brødene vil bidra til mindre matkasting, forteller KIWI-sjef Jan Paul Bjørkøy.

Serien består av tre brød og én loff; Seterbrød, Skogbrød, Åkerbrød og Engloff. Både Seterbrødet og Skogbrødet er Nøkkelhullsmerket og koster 17,90 kroner. Åkerbrød og Engloff koster 19,90 kroner.

Legger til rette for mindre matkasting

I ForMat-rapporten «Matsvinn i Norge 2014» svarte 16 % av de spurte at de hadde kastet brød det siste året. 11,8 % sier at de kaster brød fordi det er for mye produkt i emballasjen, mens 35 % sier at de kaster fordi bakervarene har gått ut på dato.

- Vi vet at kundene våre ønsker å kaste mindre mat, og da er det vår jobb å legge til rette for det, blant annet gjennom å tilby mindre brød, sier Bjørkøy.

Små husholdninger etterspør små brød

Nåtidens husholdninger er ikke som de pleide å være. I 1946 var gjennomsnittshusholdningen, ifølge Statistisk sentralbyrå, på nesten 3,5 personer. I dag har gjennomsnittshusholdning 2,1 personer. Samtidig har vi langt flere enpersonshusholdninger enn før – faktisk består 4 av 10 norske husholdninger av én person.

- Mange av oss vil gjerne spise ferskt brød hver dag. Da er det fort gjort å kaste halve brød og heller kjøpe et nytt. Kjøper man brød i serien «Vårt minste brød» reduserer man kasting, men kan likevel spise ferskt brød hver dag, sier KIWI-sjefen.

- Vi vet at mange synes det er vanskelig å finne gode rutiner for å unngå å kaste brød hjemme, og dette er et bra tiltak for å møte forbrukernes behov for mindre brødstørrelser, sier Anne Marie Schrøder i Matvett, matbransjens satsning for å forebygge og redusere matsvinn.

Andre saker å lese

Tenåring mistet førerkortet etter 162 km/t på E16

08-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En tenårsgutt mistet førerkortet etter å ha kjørt i 162 km/t i 80-sonen på E16 ved Børdalsmoen på Ringerike. Utrykningspolitiet (UP) gjennomførte fartskontrollen onsdag kveld, og i tillegg til førerkortbeslaget...

Les mer i RingeriksAvisa

Utdanningsdirektoratet vil bygge videregående skole på nytt

08-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Utdanningsdirektoratet vil bygge videregående skole på nytt

Utdanningsdirektoratet foreslår de største endringene i videregående skole siden 1994.

Les mer i RingeriksAvisa

Egenandel for båretransport kan mer enn dobles

08-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Egenandel for båretransport kan mer enn dobles

Regjeringen foreslår å doble egenandelen på båretransport fra 3090 til 7400 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Paraglider gikk ned i skogen ved Kongens Utsikt

07-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene ble tirsdag ettermiddag fraktet til Ringerike legevakt etter at en paraglider gikk ned mellom trær i området ved Dronningens Utsikt og Kongens Utsikt i Hole.

Les mer i RingeriksAvisa