tirsdag, 10 september 2019 12:41

Finanstilsynet vil senke grensen for hvor mye du kan ta i boliglån

Skrevet av
Finanstilsynet vil senke grensen for hvor mye du kan ta i boliglån Illustrasjonsfoto: Ole Berg-Rusten / NTB scanpix

Dagens mulighet til å låne opptil fem ganger så mye som du har i årsinntekt når du skal kjøpe bolig er for høy, mener Finanstilsynet.

Tilsynet anbefaler Finansdepartementet å skjerpe boliglånsforskriften ytterligere, blant annet ved å senke grensen for maksimal gjeldsgrad fra 5 til 4,5 ganger brutto årsinntekt. Det kommer fram i Finanstilsynets evaluering av forskriften, som ble innført i et forsøk på å forhindre at husholdningenes gjeld blir uforsvarlig høy.

– Høy og økende gjeld i husholdningene øker risikoen for finansiell ustabilitet. Husholdningenes gjeld vokser fortsatt raskere enn inntektene, og nye boliglån gis i stor grad til husholdninger med høy gjeldsgrad. Finanstilsynets boliglånsundersøkelser viser at både låntakernes gjennomsnittlige gjeldsgrad og andelen lån som ligger tett opp til grensene i forskriften, øker, skriver Finanstilsynet.

Finanstilsynet foreslår også at bankenes såkalte fleksibilitetskvote reduseres fra 10 til 5 prosent. Denne forskriften åpner for at bankene kan gi en viss andel lån som ikke oppfyller alle kravene i forskriften.

– Dette vil redusere risikoen for at sårbare husholdninger tar opp lån som de senere ikke er i stand til å betjene, skriver tilsynet.

Innstrammingene foreslås iverksatt fra 1. januar 2020. Finanstilsynet foreslår ingen opphørsdato i en ny forskrift.

Andre saker å lese

Måling: Frp landets soleklart største parti

27-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Måling: Frp landets soleklart største parti

Frp tar et skritt fram, mens Ap og Høyre går tilbake på Altingets og ABC Nyheters ferske partimåling.

Les mer i RingeriksAvisa

Hilde Vollmerhaus (AP) er ny ordfører i Ringerike

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kommunestyret i Ringerike vedtok torsdag kveld at den nye ordføreren er Hilde Karin Vollmerhaus fra Arbeiderpartiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

Det brenner i en bensinstasjon i Øksfjord i Loppa kommune i Finnmark. Det er opprettet en sikkerhetssone på en kilometer rundt brannstedet, og hele bygda blir evakuert.

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkuhell mellom bilist og syklist i Osloveien

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mindreårig syklist ble lettere skadd i et trafikkuhell i Osloveien torsdag morgen. Ifølge politiet tyder mye på at syklisten syklet inn i en bil. Nødetater rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa