tirsdag, 10 september 2019 12:41

Finanstilsynet vil senke grensen for hvor mye du kan ta i boliglån

Skrevet av
Finanstilsynet vil senke grensen for hvor mye du kan ta i boliglån Illustrasjonsfoto: Ole Berg-Rusten / NTB scanpix

Dagens mulighet til å låne opptil fem ganger så mye som du har i årsinntekt når du skal kjøpe bolig er for høy, mener Finanstilsynet.

Tilsynet anbefaler Finansdepartementet å skjerpe boliglånsforskriften ytterligere, blant annet ved å senke grensen for maksimal gjeldsgrad fra 5 til 4,5 ganger brutto årsinntekt. Det kommer fram i Finanstilsynets evaluering av forskriften, som ble innført i et forsøk på å forhindre at husholdningenes gjeld blir uforsvarlig høy.

– Høy og økende gjeld i husholdningene øker risikoen for finansiell ustabilitet. Husholdningenes gjeld vokser fortsatt raskere enn inntektene, og nye boliglån gis i stor grad til husholdninger med høy gjeldsgrad. Finanstilsynets boliglånsundersøkelser viser at både låntakernes gjennomsnittlige gjeldsgrad og andelen lån som ligger tett opp til grensene i forskriften, øker, skriver Finanstilsynet.

Finanstilsynet foreslår også at bankenes såkalte fleksibilitetskvote reduseres fra 10 til 5 prosent. Denne forskriften åpner for at bankene kan gi en viss andel lån som ikke oppfyller alle kravene i forskriften.

– Dette vil redusere risikoen for at sårbare husholdninger tar opp lån som de senere ikke er i stand til å betjene, skriver tilsynet.

Innstrammingene foreslås iverksatt fra 1. januar 2020. Finanstilsynet foreslår ingen opphørsdato i en ny forskrift.

Andre saker å lese

Nå blir det forbudt å selge lystgass til barn

29-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå blir det forbudt å selge lystgass til barn

Lystgassforbud, turistavgift, lovfestet rett til gratis SFO og en ny romlov. Det er blant de nye lovene og reglene som trer i kraft fra 1. juli.

Les mer i RingeriksAvisa

Terskelen for offentlige anbud heves: – Vil føre til mer snusk

29-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Terskelen for offentlige anbud heves: – Vil føre til mer snusk

Fra 1. juli trenger ikke det offentlige hente anbud for innkjøp under 500.000 kroner. Det vil føre til mer snusk og korrupsjon, frykter ekspert.

Les mer i RingeriksAvisa

Avisenes annonseinntekter på et historisk lavt nivå

29-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Avisenes annonseinntekter på et historisk lavt nivå

Norske aviser taper fortsatt annonsekroner til globale aktører, men reddes foreløpig av økte digitale brukerinntekter, ifølge Medietilsynet.

Les mer i RingeriksAvisa

Putin innrømmer drivstoffmangel

29-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Putin innrømmer drivstoffmangel

Russlands president Vladimir Putin innrømmer drivstoffmangel etter at Ukraina gjentatte ganger har angrepet landets energisektor.

Les mer i RingeriksAvisa