mandag, 13 mai 2019 11:43

Økt omsetning for Eika Gruppen i 1. kvartal 2019

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Eika Gruppen oppnådde et resultat før skatt på 78 millioner kroner i første kvartal 2019 mot 63 millioner kroner i fjor. Vekst og kostnadskontroll, hjulpet av positiv børsutvikling, bidro til et godt resultat for kvartalet.

Resultatet gir en annualisert egenkapitalavkastning på 12,5 prosent - en økning fra 8,7 prosent i fjor.

Omsetningsveksten var 9,2 prosent sammenlignet med første kvartal 2018, og økte fra 692 til 775 millioner. Den største inntektsøkningen kom fra forsikringsvirksomheten der premieinntektene for egen regning økte med 46 millioner kroner, tilsvarende en vekst på 8,4 prosent. Ved utgangen av første kvartal var bestandspremien på nær 3 milliarder kroner - en økning på 5,2 prosent siste 12 måneder.

Utbetalte provisjoner til lokalbankene, som er konsernets distributører, økte med 11,7 prosent til 157 millioner kroner (141). Provisjoner til distributørene har vært jevnt økende og ligger på et høyt nivå som følge av vekst og god utvikling i porteføljene.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Drivstoffkutt koster like mye som gratis barnehage eller tannhelsereform

04-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Drivstoffkutt koster like mye som gratis barnehage eller tannhelsereform

Prisen for å kutte i drivstoffavgiftene tilsvarer flere omstridte forslag i Stortinget. – Dette handler ikke om å bruke penger, sier Frp-leder Sylvi Listhaug.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 14 - 2026

04-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 14 - 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-drapet: Tiltalte nekter straffskyld for drap og drapsforsøk

03-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hønefoss-drapet: Tiltalte nekter straffskyld for drap og drapsforsøk

47-åringen erkjenner voldshandlingen mot ekskona, men mener han ikke ville drepe henne.

Les mer i RingeriksAvisa

Diesel ble 35 øre billigere etter Stortingets avgiftskutt

02-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Diesel ble 35 øre billigere etter Stortingets avgiftskutt

Onsdag trådte reduksjonen i drivstoffavgiftene i kraft. Men bilistene har ikke fått glede av avgiftskuttet. Dieselprisene er bare 35 øre lavere enn dagen før.

Les mer i RingeriksAvisa