onsdag, 05 august 2015 12:47

70.000 har ikke levert selvangivelse

Skrevet av

Personlig næringsdrivende og selskaper hadde frist til 31. mai med å levere selvangivelsen. De som ikke har levert, må levere selvangivelsen snarest mulig for å unngå skjønnsligning og tilleggsskatt.

Om lag 43.000 selskaper og 27.000 personlig næringsdrivende vil i løpet av de nærmeste dagene motta purrebrev fra Skatteetaten fordi selvangivelsen for inntektsåret 2014 fremdeles ikke er levert.
-Vi vet at mange skattytere er oppført i vårt skattemantall som personlig næringsdrivende uten å være klar over det. Årsaken kan blant annet være at de tidligere har drevet næringsvirksomhet, men at de fremdeles ikke har meldt seg ut av  Enhetsregisteret eller Mva-manntallet. Næringsdrivende kan heller ikke benytte seg av leveringsfritaket slik personlig skattytere og pensjonister har mulighet til, sier kommunikasjonsdirektør i Skatteetaten, Mariken Holter.
Personlig næringsdrivende og selskaper fikk tilsendt selvangivelsen i Altinn eller mottok selvangivelsen i posten.

Snarest mulig
De som ikke har levert selvangivelsen bør levere snarest mulig for å unngå skjønnsligning og tilleggsskatt. I fjor ble omtrent 15.000 personlig næringsdrivende og 23.000 selskaper skjønnslignet. Det innebærer at Skatteetaten fastsetter skatten på grunnlag av de opplysningene etaten har. Tilleggsskatten for manglende levering er normalt 30 prosent av skatten som er eller kunne ha vært unndratt.
- Det vil alltid være slik at skjønnsligning aldri kan bli like korrekt som når skattyter rapporterer selv. Derfor oppfordrer vi alle til å levere selvangivelsen snarest, sier Mariken Holter.
De som leverer for sent får forsinkelsesavgift. Avgiften avhenger av hvor sent man leverer, og hvor stor nettoinntekten og nettoformuen er.

Gir veiledning
Skatteetaten gir veiledning til utfylling selvangivelsen på både skatteetaten.no og på telefon. På nettsidene er det for eksempel laget en fradragsveiviser for enkeltpersonforetak. Denne gir oversikt over de vanligste utgiftene et enkeltpersonforetak kan trekke fra på skatten, for eksempel utgifter til bruk av bil, mobil, bredbånd og hjemmekontor.

Andre saker å lese

Ringerike Panthers rykket opp – avgjorde finalen i dramatisk sudden death

01-04-2026 Sport NTB - avatar NTB

Ringerike Panthers rykket opp – avgjorde finalen i dramatisk sudden death

Ringerike avgjorde den femte og siste opprykksfinalen mot Gjøvik i forlengning og er med 3-2-seier klar for eliteserien i ishockey (EHL).

Les mer i RingeriksAvisa

OpenAI verdsettes til nesten et halvt oljefond

01-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

OpenAI verdsettes til nesten et halvt oljefond

KI-selskapet Open AI har avsluttet en ny runde med finansiering på veien mot en ventet børsnotering. Den brakte inn rekordhøye 122 milliarder dollar.

Les mer i RingeriksAvisa

«Harry Hole» er verdens nest mest sette serie på Netflix nå

01-04-2026 Film NTB - avatar NTB

«Harry Hole» er verdens nest mest sette serie på Netflix nå

«Jo Nesbøs Harry Hole» gikk rett inn som verdens nest mest sette, ikke-engelskspråklige TV-serie på Netflix.

Les mer i RingeriksAvisa

Droneangrep mot russisk by ved Østersjøen

31-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Droneangrep mot russisk by ved Østersjøen

For tredje gang på en uke har ukrainske droner angrepet en russisk by ved Finskebukta.

Les mer i RingeriksAvisa