tirsdag, 20 desember 2016 11:47

Overraskende nedgang i netthandelen i 2016

Skrevet av
Overraskende nedgang i netthandelen i 2016 Foto: Scandinavian Stock Photo

Sammenlignet med 2015, viser ny statistikk at nordmenn handler færre julegaver på nett. I fjor utgjorde netthandelen 25%, mens i år forventes det at 22.32% av julehandelen foregår på nett.

I resten av Europa ser vi en omvendt tendens, der andelen av julehandelen på nett øker. I Storbritannia foregår 40% av all julehandel på nett, mens i Sverige handles 32.64% av julegavene på nett.

Det er Ferratum Bank Norge, en del av finske Ferratum Group, som står bak den ferske undersøkelsen om kjøpsatferd i forbindelse med julesesongen. Med mer enn 13.000 respondenter fra 21 land, er dette en svært omfattende studie av europeisk forbrukeradferd.

Norge julehandler for mindre enn Baltikum

Flere oppsiktsvekkende funn er for eksempel at nordmenn handler julegaver for en mindre andel av lønnen enn hva mennesker i Baltikum gjør. Ferratums studie viser faktisk at Norge bruker mindre penger på julegaver enn samtlige land i undersøkelsen, med unntak av Finland og Nederland. Gjennomsnittlig bruker nordmenn 16.2% av inntekten på julegaver, mens de baltiske landene Litauen, Estland og Latvia bruker henholdsvis 30.3%, 28.6% og 19.8%.

Salg av spa-opplevelser stuper

Ferratums undersøkelse viste spa-opplevelser var blant de mest populære gavene under norske juletrær i fjor, og utgjorde 17.4% av gavene. I år derimot, stuper salget av spa-opplevelser. Ferratums undersøkelse viser at kun 6% av årets julegaver vil være spa- og velværeopplevelser.

Nordmenn julehandler mest klær i Norden

Nordmenn kan forvente seg myke gaver under treet i år. Sammenlignet med resten av Norden, der leker og spill er mest populært, handler nordmenn mest klær som julegaver i år. Ferratums undersøkelse for 2016 viser at 23% av julegavene er klær, mens leker og spill utgjør 18%. I Sverige handles det 22% leker og spill, og 16% av julegavene er klær.

Andre saker å lese

Jevnaker- og Lunnerelever kan fortsatt søke seg til skolene på Ringerike

04-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker- og Lunnerelever kan fortsatt søke seg til skolene på Ringerike

Elever fra Jevnaker og Lunner har fortsatt mulighet til å søke seg til videregående skoler på Ringerike og i Hønefoss på lik linje med elever bosatt i Buskerud.

Les mer i RingeriksAvisa

Marius Borg Høiby fengsles i fire uker – begrunnes med gjentakelsesfare

02-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby fengsles i fire uker – begrunnes med gjentakelsesfare

Dagen før rettssaken mot kronprinsessens sønn starter, fengsles Marius Borg Høiby (29) i fire uker.

Les mer i RingeriksAvisa

Marius Borg Høiby pågrepet – siktet for flere nye forhold

02-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby pågrepet – siktet for flere nye forhold

Marius Borg Høiby ble søndag pågrepet av politiet, siktet for kroppskrenkelse, trusler med kniv og brudd på besøksforbud. Politiet vil varetektsfengsle ham.

Les mer i RingeriksAvisa