lørdag, 31 januar 2026 08:43

Kronprinsessen bodde fire dager i Epsteins hus i 2014: – Utviste dårlig dømmekraft

Skrevet av
Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit under et besøk i Fredrikstad nylig. Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit under et besøk i Fredrikstad nylig. Foto: Javad Parsa / NTB

Slottet opplyser at kronprinsesse Mette-Marit og Jeffrey Epstein hadde kontakten i 2014 – og vedgår at informasjonen de tidligere har gitt, ikke stemte.

Det kommer fram i en epost fra Slottet til NTB natt til lørdag. Tidligere har kronprinsessen opplyst at kontakten med Epstein varte til 2013.

I eposten bringer Slottet også en uttalelse fra kronprinsesse Mette-Marit om saken.

– Jeffrey Epstein står selv ansvarlig for sine handlinger. Jeg må ta ansvar for at jeg ikke sjekket Epsteins bakgrunn bedre, og at jeg ikke raskt nok forsto hva slags menneske han var, sier kronprinsessen.

– Det beklager jeg på det sterkeste, og dette er et ansvar jeg må ta. Jeg utviste dårlig dømmekraft og angrer på at jeg overhodet hadde kontakt med Epstein. Det er rett og slett flaut. Jeg ønsker å uttrykke min dype sympati og solidaritet med ofrene for overgrepene som Jeffrey Epstein begikk, sier hun videre.

Kommentaren er gitt etter at det fredag ble kjent at kronprinsesse Mette-Marit er nevnt flere hundre ganger i de nye dokumentene som er sluppet i forbindelse med Epstein-etterforskningen.

Dokumentene viser epost-kontakt mellom kronprinsessen og den nå avdøde forretningsmannen og dømte overgriperen Jeffrey Epstein. Epostene handler blant annet om planer om møter i perioden mellom 2011 og 2013.

Det var VG som meldte om dette først.

Slottet: Husket tidspunkt feil

I eposten fra Slottet understreker kommunikasjonssjef Guri Varpe at kronprinsessen siden 2019 har vært åpen om at hun har vært en bekjent av Jeffrey Epstein, og at de møttes ved noen få anledninger i perioden 2011–2013 etter å ha blitt introdusert av felles bekjente i utlandet.

– Som vi også formidlet i 2019, valgte kronprinsessen å avslutte kontakten med Epstein, blant annet fordi hun opplevde at Epstein prøvde å bruke forbindelsen han hadde hatt med kronprinsessen overfor andre personer. Den siste skriftlige kontakten skjedde i 2014. Beklageligvis husket vi det nøyaktige tidspunktet for dette litt feil i forrige runde, skriver Varpe.

Epstein ble i 2019 pågrepet og tiltalt for å ha forgrepet seg seksuelt på flere titall mindreårige jenter mellom 2002 og 2005. Ifølge tiltalen skal Epstein ha rekruttert et stort nettverk av mindreårige ofre, enkelte så unge som 14 år.

Epstein tok sitt eget liv i fengsel ikke lenge etter pågripelsen.

Møttes hos Epstein

Møtene med Epstein skjedde i sosiale sammenhenger, de fleste i USA, ifølge Slottet. Ett av møtene var hos Epstein. I tillegg traff kronprinsessen Epstein kort en gang han var i Oslo.

– Ved alle møtene var det flere personer til stede. Da kronprinsparet ferierte på St. Barts, møtte de Epstein på gaten. Da hilste kronprins Haakon på Epstein for første og eneste gang, skriver kommunikasjonssjefen.

Hun opplyser at møtet hos Epstein skjedde i forbindelse med at kronprinsessen lånte huset hans i Palm Beach gjennom en felles venn. Kronprinsessen oppholdt seg der med en venninne i fire dager.

– Ikke på øya

– Kronprinsessen har aldri vært på Epsteins private øy, skriver Varpe.

Flere av kronprinsessens møter med Epstein fant sted etter at Epstein allerede i 2009 hadde sonet en fengselsdom for ulovlig seksuell omgang med mindreårige. Enkelte av møtene var også etter at Virginia Giuffre i 2011 gikk offentlig ut med sin historie om hvordan hun som 17-åring ble utsatt for seksuell menneskehandel.

I perioden kronprinsessen hadde kontakt med Epstein, var hun ikke kjent med omfanget og karakteren av de kriminelle forholdene han hadde innrømmet og sonet for, opplyser Varpe.

– Kronprinsessen var selvsagt heller ikke kjent med forbrytelsene som senere er blitt avdekket, skriver hun.

Sist redigert søndag, 01 februar 2026 09:41

Andre saker å lese

Marius Borg Høiby dømt til fengsel i fire år

15-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby dømt til fengsel i fire år

Marius Borg Høiby (29) er dømt til fengsel i fire år i Oslo tingrett. Han er dømt for to av de fire voldtektene han sto tiltalt for.

Les mer i RingeriksAvisa

Høyteknologisk VM: Ballen må lades før hver kamp

14-06-2026 Sport NTB - avatar NTB

Høyteknologisk VM: Ballen må lades før hver kamp

Dommerne er utstyrt med kamera, ballen må lades og samtlige spillere er 3D-skannet før turneringsstart. Årets VM-sluttspill er det mest teknologitunge hittil.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå skal det bli lettere å finne ut hva som skjer på Hadeland

14-06-2026 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Nå skal det bli lettere å finne ut hva som skjer på Hadeland

Hadeland IPR har lansert Hadelandkalenderen - en felles aktivitetskalender for Jevnaker, Gran og Lunner. Målet er å samle lokale arrangementer på ett sted, slik at innbyggere, hyttefolk og besøkende lettere...

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt rakett-forsøk på Andøya mandag kveld

14-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Nytt rakett-forsøk på Andøya mandag kveld

To måneder etter at forrige forsøk ble avbrutt, bekrefter Isar Aerospace at de vil prøve på nytt å skyte opp sin Spectrum-rakett fra Andøya mandag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa