lørdag, 22 februar 2025 09:35

Skremmende oppdagelse: denne ormen truer Europas natur!

Skrevet av
Flatormen Obama nungara er en fremmed art som er funnet i Sverige, og som Miljødirektoratet har kontaktet Artsdatabanken for å få gjort en nærmere risikovurdering av. Flatormen Obama nungara er en fremmed art som er funnet i Sverige, og som Miljødirektoratet har kontaktet Artsdatabanken for å få gjort en nærmere risikovurdering av. Foto: Piter Kehoma Boll

Den potensielt skadelige flatormen Obama nungara er funnet i Sverige og flere europeiske land. Miljødirektoratet ber om at funn i Norge rapporteres.

– Flatorm-arten Obama nungara er en fremmed art, som spiser meitemark, snegler og insekter, og har potensiale til å skade naturmangfoldet. Miljødirektoratet ber om at funn av arten rapporteres, sier Torfinn Sørensen, avdelingsdirektør i Miljødirektoratet.

Kan overleve i minus fire grader

Miljødirektoratet har kontaktet Artsdatabanken for å få gjort en nærmere risikovurdering av flatormen, som er funnet i Sverige. Det er usikkert om arten kan etablere seg i Norge. Ifølge en risikovurdering gjennomført i EU kan den overleve ned mot minus fire grader.

Flatormen kan blant annet spre seg ved at den følger med når planter og plantejord innføres fra områder der den allerede har etablert seg. Funnene som er gjort i Sverige ser ut til å stamme fra import av planter fra flere ulike europeiske land.

– Det er viktig at alle som importerer planter undersøker om flatormen Obama nungara er til stede i jord eller plantemateriale, og iverksetter tiltak for å hindre spredning, sier Torfinn Sørensen.

– Ønsker ikke ny brunskogsnegl

Selv om vi foreløpig ikke vet hvilken risiko flatormen utgjør, har den potensiale til å være en trussel mot de artene den lever av, og indirekte også andre arter og hele økosystem.

– Vi ser alvorlig på at flatormen Obama nungara er funnet i Sverige. Vi ønsker ikke at dette skal bli en ny brunskognegl i norsk natur. Vi ber om at plantesentrene følger ekstra nøye med når de begynner å ta inn planter, og at de rapporterer funn til Miljødirektoratet, sier Sørensen.

Miljødirektoratet oppfordrer også alle som importerer planter med jord til å kontakte sine leverandører, og be om informasjon både om risiko for at flatormen Obama nungara følger med som blindpassasjer, og tiltak for å redusere risiko for at arten sprer seg.

Send bilde ved mistanke om funn

Dersom noen finner det de mistenker kan være Obama nungara i Norge, ber direktoratet om at man tar et bilde og sender på e-post til Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den..

Flatormen er cirka 5-8 cm lang, og cirka 0,5 cm bred. Fargen på oversiden varierer mellom beige og mørkebrun med svarte langsgående linjer. Undersiden er beige.

Man bør destruere de eksemplarene man finner av flatormen, for eksempel ved å koke eller varmebehandle den, og å ikke spre planter og jord som man fant arten i.

Andre saker å lese

Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt

18-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt

Miljødirektoratet trekker fram en kjøttavgift på 50 prosent som ett av flere mulige tiltak for å kutte klimautslipp. Frp frykter prissjokk.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye ledere i Hønefoss

18-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ny leder hos Hygge Hønefoss AS er Marthe Ulen Ødegård og hos Hønefoss Optiske AS, Kyrre Langeteig Gulhaugen.Kilde: BRR

Les mer i RingeriksAvisa

Overtid og deltidsansatte – hva bør arbeidsgivere gjøre nå?

17-02-2026 Arbeidsliv Av Kirsten Strand Korgerud - avatar Av Kirsten Strand Korgerud

Overtid og deltidsansatte – hva bør arbeidsgivere gjøre nå?

Mange arbeidsgivere opplever for tiden usikkerhet rundt spørsmålet om overtidsbetaling ved mertid for deltidsansatte. Bakgrunnen er at problemstillingen nå vurderes i en partssammensatt arbeidsgruppe, etter to EU-dommer som har skapt...

Les mer i RingeriksAvisa

NORSK EXCHANGE AS etablerer seg i Hønefoss

17-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Selskapet NORSK EXCHANGE AS er et norsk aksjeselskap som nylig har endret navn, formål, styresammensetning og forretningsadresse, og som nå har valgt Hønefoss som ny lokasjon for sin virksomhet.

Les mer i RingeriksAvisa