tirsdag, 24 september 2024 13:26

Nye fregatter kan bli bygget i Norge

Skrevet av
De spanskbyggede fregattene ble aldri noen stor suksess. Her KNM Roald Amundsen – som har holdt seg flytende, i motsetning til KNM Helge Ingstad – som til slutt ble skrapjern etter forliset i 2018. Nå skal fregattene erstattes, og et norsk verft er med på oppløpssiden for å få kontrakten. De spanskbyggede fregattene ble aldri noen stor suksess. Her KNM Roald Amundsen – som har holdt seg flytende, i motsetning til KNM Helge Ingstad – som til slutt ble skrapjern etter forliset i 2018. Nå skal fregattene erstattes, og et norsk verft er med på oppløpssiden for å få kontrakten. Foto: Geir Olsen / POOL / NTB

For første gang på 60 år kan fregatter bli bygd i Norge. Et norsk verft er med i kampen om kontraktene, i tillegg til utenlandske konkurrenter.

Skjønt, norske Vard er eid av et italiensk selskap, og fregattene er basert på den amerikanske Constellation-klassen.

Men blir kontrakten tildelt verftsgruppen Vard, så vil fregattene trolig bli bygget i Tomrefjord ved Ålesund, skriver Aftenposten.

– Vi er den eneste aktøren i Norge som kan tilby fregatter fra en eksisterende produksjonslinje hos en nær alliert, sier verftsdirektør Ronny O. Langset ved Vards verft i Tomrefjord til avisen.

Vard-ledelsen møtte mandag forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp) for å argumentere for sine fregatter.

Elleve land ble opprinnelig invitert til å melde seg. Den listen skal ned til tre-fire i løpet av vinteren. Konkurransen kommer først og fremst fra Frankrike og Storbritannia.

Fregatter er de største og viktigste krigsskipene Norge har. Nå skal det kjøpes minst fem flunkende nye. De skal fases inn allerede fra 2029.

Andre saker å lese

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

Regjeringen foreslår å endre loven om voldelige elever. De vil ha varsel om voldshistorikk eller bråk før eleven begynner på ny skole.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå nærmer det seg badetemperaturer i sjøen

16-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Dagens beste badetemperatur i sjøen blir i Oslo med 17,1 grader. Det er mellom klokken 15 og 18, og ved samme tid blir det bølger på opp til 0,3 meter.

Les mer i RingeriksAvisa

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

Spanjoler spruter ned turister med vannpistoler for å protestere mot masseturismen i landet, som de mener driver opp leieprisene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person pågrepet etter knivstikking i Jevnaker

15-06-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer skal ifølge politiet ha slåss med en kniv i Jevnaker. En person er pågrepet og ingen er alvorlig skadet.

Les mer i RingeriksAvisa