fredag, 16 august 2024 07:55

Rekordmange mindreårige i varetekt i Sverige

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Hittil i år er 271 ungdommer mellom 15 og 17 år varetektsfengslet i Sverige. Det er nesten tre ganger så mange som for to år siden.

Etter den voldspregede sommeren er et stort antall mindreårige pågrepet og senere varetektsfengslet. Bare i juni og juli startet 75 ungdommer mellom 15 og 17 en varetektsperiode.

To av dem er en 16 år gammel gutt og en 15 år gammel jente som ble fengslet i slutten av juli etter en skyteepisode i Södertälje. En annen er en 15 år gammel gutt som er siktet for medvirkning til drap på en tenåringsgutt i Bagarmossen i Stockholm tidligere i måneden.

Vanligvis blir ungdommer bare satt i varetekt for svært alvorlige lovbrudd, som mistanke om drap, drapsforsøk, sprenging, grove våpenlovbrudd og lignende.

Tenåringer får stadig oftere tilgang til ulovlige skytevåpen og dras inn i gjengens bestillingsvold, sier kriminolog Sen Granath i stockholmspolitiet. Han sier politiet også lykkes med å pågripe flere etter voldshandlinger og at domstolene er blitt mer villige til å sette unge mistenkte i varetekt i stedet for å overlate dem til sosialtjenesten.

– Selv om gruppen med risikofaktorer egentlig ikke blir så mye større, er det selvfølgelig alvorlig at ungene dras inn i denne tunge kriminaliteten, sier Granath.

I juli satt det i gjennomsnitt 83 mindreårige i varetekt i Sverige i mai og juni var snittet 100.

– Som myndighet har vi ikke lang erfaring med å håndtere så mange mindreårige, så det er en utfordring. Vi har barn som har sittet her i flere måneder, sier inspektør Aso Cåzade ved varetektsanstalten i Sollentuna.

NTB

Andre saker å lese

Nå skal du vaksineres mot vannkopper og helvetesild

16-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå skal du vaksineres mot vannkopper og helvetesild

Folkehelseinstituttet (FHI) anbefaler at barn også vaksineres mot vannkopper, og at voksne vaksineres mot helvetesild.

Les mer i RingeriksAvisa

Valentinsdag-rekord i kirken: Flere enn 400 par giftet seg på drop-in i dag

15-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Valentinsdag-rekord i kirken: Flere enn 400 par giftet seg på drop-in i dag

426 par giftet seg i kirken i dag, viser tall fra Den norske kirke. Det er ny rekord og kraftig økning fra 277 bryllup i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann død i snøscooterulykke i Modum

15-02-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i midten av 40-årene er bekreftet omkommet i en snøscooterulykke i Modum kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 7 2026

14-02-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 7 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa