fredag, 16 august 2024 07:49

Paetongtarn Shinawatra blir Thailands nye statsminister

Skrevet av
Paetongtarn Shinawatra blir etter alt å dømme Thailands nye statsminister. Paetongtarn Shinawatra blir etter alt å dømme Thailands nye statsminister. Foto: Sakchai Lalit / AP / NTB

Paetongtarn Shinawatra, datteren til eksstatsminister Thaksin Shinawatra, har sikret seg stemmene som skal til for å bli Thailands neste statsminister.

Den 37 år gamle Pheu Thai-politikeren blir dermed Thailands yngste statsminister gjennom tidende, ifølge Reuters.

Det er Thailands nasjonalforsamling som har gitt Shinawatra nok stemmer til å ta over vervet etter Srettha Thavisin, som ble avsatt av landets grunnlovsdomstol tidligere denne uka.

Hennes far Thaksin er milliardær og en av Thailands mest kjente politikere. Han ble avsatt i et kupp i 2006, og levde flere år i eksil.

Da hun drev valgkamp på den thailandske landsbygda i fjor brukte Shinawatra mye tid på å minne velgerne på farens politiske arv. 37-åringen, som var synlig gravid gjennom hele valgkampen, klarte imidlertid ikke å overbevise nok velgere om at hun var rett kandidat som statsminister.

Hennes parti Pheu Thai kom kun på andreplass i valget, men klarte å samle en koalisjon etter at partiet med flest stemmer ble blokkert fra å ta over statsministervervet av militærstøttede lovgivere.

Shinawatra blir den yngste thailandske statsministeren noensinne og kun den andre kvinnen som besetter stillingen, etter tanten Yingluck.

Andre saker å lese

Minde & Minde AS slettet

16-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Minde & Minde AS slettet

Etter en kort behandling av konkursboet til selskapet Minde & Minde AS, har bobehandlingen blitt avsluttet fordi det ikke finnes midler i boet som kan dekke fortsatt konkursbehandling. Selskapet blir...

Les mer i RingeriksAvisa

SSB: Venter fire rentekutt innen 2028

15-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

SSB: Venter fire rentekutt innen 2028

Statistisk sentralbyrå spår én renteheving i høst, med en fortsatt høy rente utover i neste år. Deretter skal den kuttes fire ganger innen utgangen av 2028.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene

15-09-2026 Nyheter NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene

Norske kommuner hadde et fall i utgifter knyttet til sykepleiervikarer på 30 prosent fra 2024 til 2025. Det tilsvarer over 670 millioner kroner. Ringerike går klar.

Les mer i RingeriksAvisa

92.773 personer står uten fastlege

14-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

92.773 personer står uten fastlege

Fra august til september i år har antall innbyggere uten fastlege falt med nærmere 18.000.

Les mer i RingeriksAvisa