onsdag, 14 august 2024 14:58

Dødsulykken i Kvinnherad: Faren gikk to ganger ut i elven for å redde sønnen

Skrevet av
En stor redningsaksjon ble satt i gang etter at en 13-åring havnet i en elv i Kvinnherad mandag. En stor redningsaksjon ble satt i gang etter at en 13-åring havnet i en elv i Kvinnherad mandag. Foto: Jarle Håvik / Grenda / NTB

Faren til 13-åringen som døde etter å ha falt i elven i Kvinnherad mandag, ble selv tatt av vannmassene. Foreldrene takker alle som hjalp til med redningen.

Det ble mandag formiddag satt i gang en massiv redningsaksjon etter at en 13-åring falt i Bondhuselva i Kvinnherad i Vestland fylke.

Politisjefen Sigurd Børve forteller at guttens far med en gang kom seg ut i elven i et forsøk på å redde sønnen.

Faren skal ha kommet seg til gutten, som satt fast. Han prøvde å få tak i gutten, men ble tatt av vannmassene og måtte komme seg til land.

– Han ble føyset videre. Faren gikk uti igjen, men det samme gjentok seg, sier Sigurd Børve til Bergens Tidende.

Vitne hoppet i vannet

Også et vitne hoppet uti, men opplevde det samme som faren: at kraften i vannmassene var for stor.

Ifølge Børve måtte vitnet gi seg for å ikke risikere sitt eget liv.

– De gjorde alt de kunne og mer til. Man kan bare forestille seg hvor traumatisk det må ha vært, sier politisjefen.

Aksjonen var ifølge politiet og brannvesenet svært krevende på grunn av den sterke strømmen i elven.

På dagstur

Gutten var enebarn og var på dagstur i området med foreldrene sine.

– Vi avhørte én av foreldrene tirsdag. Det kom fram at gutten hadde gått og tuslet som alle andre unger gjør, sier sjef for politiet i Kvinnherad,

– Dette var et tragisk, hendelig uhell med de aller verst tenkelige konsekvenser, understreker politisjefen.

Foreldrene takker for all hjelpen, selv om livet ikke sto til å redde. Politisjefen har viderebrakt en tilbakemelding fra foreldrene til redningsmannskapene som deltok.

– Også alle sivile som deltok, med alt fra transport av utstyr til hjelp på stedet, skal få den samme takken, sier Børve til avisen.

Andre saker å lese

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

11-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

Siva - Selskapet for industrivekst - går inn som eier av bygningsmassen ved Vow Green Metals (VGM) nye storskalaanlegg for biokarbonproduksjon i Treklyngen Industripark ved Hønefoss. Anlegget blir et av...

Les mer i RingeriksAvisa

All musegift blir forbudt i Norge

11-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fra 2027 blir det forbudt for privatpersoner å bruke musegift i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

11-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

Charlie Kirk, som ble skutt og drept på et amerikansk universitet onsdag, var en veltalende talsperson for en yngre generasjon i Trumps ytre høyre-fløy i Det republikanske partiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa