onsdag, 14 august 2024 14:58

Dødsulykken i Kvinnherad: Faren gikk to ganger ut i elven for å redde sønnen

Skrevet av
En stor redningsaksjon ble satt i gang etter at en 13-åring havnet i en elv i Kvinnherad mandag. En stor redningsaksjon ble satt i gang etter at en 13-åring havnet i en elv i Kvinnherad mandag. Foto: Jarle Håvik / Grenda / NTB

Faren til 13-åringen som døde etter å ha falt i elven i Kvinnherad mandag, ble selv tatt av vannmassene. Foreldrene takker alle som hjalp til med redningen.

Det ble mandag formiddag satt i gang en massiv redningsaksjon etter at en 13-åring falt i Bondhuselva i Kvinnherad i Vestland fylke.

Politisjefen Sigurd Børve forteller at guttens far med en gang kom seg ut i elven i et forsøk på å redde sønnen.

Faren skal ha kommet seg til gutten, som satt fast. Han prøvde å få tak i gutten, men ble tatt av vannmassene og måtte komme seg til land.

– Han ble føyset videre. Faren gikk uti igjen, men det samme gjentok seg, sier Sigurd Børve til Bergens Tidende.

Vitne hoppet i vannet

Også et vitne hoppet uti, men opplevde det samme som faren: at kraften i vannmassene var for stor.

Ifølge Børve måtte vitnet gi seg for å ikke risikere sitt eget liv.

– De gjorde alt de kunne og mer til. Man kan bare forestille seg hvor traumatisk det må ha vært, sier politisjefen.

Aksjonen var ifølge politiet og brannvesenet svært krevende på grunn av den sterke strømmen i elven.

På dagstur

Gutten var enebarn og var på dagstur i området med foreldrene sine.

– Vi avhørte én av foreldrene tirsdag. Det kom fram at gutten hadde gått og tuslet som alle andre unger gjør, sier sjef for politiet i Kvinnherad,

– Dette var et tragisk, hendelig uhell med de aller verst tenkelige konsekvenser, understreker politisjefen.

Foreldrene takker for all hjelpen, selv om livet ikke sto til å redde. Politisjefen har viderebrakt en tilbakemelding fra foreldrene til redningsmannskapene som deltok.

– Også alle sivile som deltok, med alt fra transport av utstyr til hjelp på stedet, skal få den samme takken, sier Børve til avisen.

Andre saker å lese

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

13-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

Arbeidet er i gang med å fjerne Trump-navnet fra det ikoniske kulturhuset Kennedy Center i Washington.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

13-06-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

Den siste uka har det vært flere betydelige eiendomstransaksjoner i Ringerike. Størst av alle er salget av Knestanggata 7 til nær 23 millioner kroner. Også næringseiendom og nyoppførte boliger på...

Les mer i RingeriksAvisa

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

13-06-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

Et stykke skolehistorie på Ullerål kan nå få nye eiere. Ringerike kommune selger den gamle skoleeiendommen i Sagaveien 32.

Les mer i RingeriksAvisa

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

12-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

Eldre vil prege Norge fremover. I 2032 er det flere eldre enn unge i Norge, og etter 2046 er det bare innvandring som holder befolkningsveksten i gang, ifølge SSB.

Les mer i RingeriksAvisa