fredag, 05 juli 2024 12:31

Nordea tiltalt for hvitvasking

Skrevet av
Nordea i Danmark er tiltalt for hvitvasking. Nordea i Danmark er tiltalt for hvitvasking. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Nordea er tiltalt for omfattende brudd på den danske hvitvaskingsloven, melder dansk økokrim. Tiltalen knyttes blant annet til russiske midler.

I perioden 2012 til 2015 skal banken ha overtrådt bestemmelsene i loven, melder National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK), fredag.

Tiltalen dekker forhold som samlet omfatter overføringer for 26 milliarder danske kroner.

Hvitvaskingen skal blant annet ha skjedd ved at Nordea ikke har undersøkt bankens russiske kunders overføringer tilstrekkelig, og at Nordea har tilsidesatt advarsel om overføringer til vekselkontoer i København, ifølge tiltalen.

Saken startet med en anmeldelse i 2016. Rett før saken skulle til retten i 2019, fikk det danske finanstilsynet nye opplysninger som omhandlet bankens «manglende kontroll» med en lang rekke store russiske kunder, ifølge NSK.

– Tiltalen i saken er den mest omfattende om overtredelser av hvitvaskingsloven som vi har sett i banksektoren i Danmark. Nordea har etter vår vurdering i flere tilfeller tilsidesatt forpliktelsene sine, sier Nathalie Ghiorzi Elias i NSK i en pressemelding.

Nordea selv sier i en pressemelding fredag at de siden 2015 har brukt elleve millioner danske kroner på å bekjempe økonomisk kriminalitet.

– Vi har 3400 ansatte som primært er dedikert til denne innsatsen, sier sjefjurist Anders Holkmann Olsen i Nordea Danmark.

Nordea er for øvrig uenig i NSKs tiltale, heter det også i pressemeldingen.

Andre saker å lese

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

Regjeringen foreslår å endre loven om voldelige elever. De vil ha varsel om voldshistorikk eller bråk før eleven begynner på ny skole.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå nærmer det seg badetemperaturer i sjøen

16-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Dagens beste badetemperatur i sjøen blir i Oslo med 17,1 grader. Det er mellom klokken 15 og 18, og ved samme tid blir det bølger på opp til 0,3 meter.

Les mer i RingeriksAvisa

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

Spanjoler spruter ned turister med vannpistoler for å protestere mot masseturismen i landet, som de mener driver opp leieprisene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person pågrepet etter knivstikking i Jevnaker

15-06-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer skal ifølge politiet ha slåss med en kniv i Jevnaker. En person er pågrepet og ingen er alvorlig skadet.

Les mer i RingeriksAvisa