lørdag, 18 mai 2024 09:58

Elbilforeningen vil kjøre i kollektivfeltet i helger i Oslo og Akershus

Skrevet av
Det er ikke lenger lov å kjøre elbil i kollektivfeltet i Oslo og Akershus, selv ikke med passasjerer om bord. Elbilforeningen mener store utfartsdager og helger bør få unntak fra de nye reglene. Det er ikke lenger lov å kjøre elbil i kollektivfeltet i Oslo og Akershus, selv ikke med passasjerer om bord. Elbilforeningen mener store utfartsdager og helger bør få unntak fra de nye reglene. Foto: Frederik Ringnes / NTB

Elbiler har blitt kastet ut av kollektivfeltet i Oslo og Akershus. Norsk Elbilforening mener det bør være unntak i helger og på travle reisedager.

– Tidenes utfartshelg står foran oss, og kapasiteten på mandag kommer til å bli sprengt. De bør åpne kollektivfeltene i helgen og på store utfartsdager, sier leder Christina Bu i Elbilforeningen til VG.

Tidligere i måneden ble elbilistene kastet ut av kollektivfeltet i Oslo og Akershus av hensyn til bussenes fremkommelighet når Ring 1 i Oslo stenges.

– Vi har forståelse for at det måtte gjøres, men det å kaste alle elbilene ut er for strengt. Det ødelegger for alle fordi kapasiteten på veien blir for dårlig, sier Bu.

Statens vegvesen uttaler til avisen at de foreløpig ikke vil gjøre unntak fra reglene.

Andre saker å lese

Jevnaker- og Lunnerelever kan fortsatt søke seg til skolene på Ringerike

04-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker- og Lunnerelever kan fortsatt søke seg til skolene på Ringerike

Elever fra Jevnaker og Lunner har fortsatt mulighet til å søke seg til videregående skoler på Ringerike og i Hønefoss på lik linje med elever bosatt i Buskerud.

Les mer i RingeriksAvisa

Marius Borg Høiby fengsles i fire uker – begrunnes med gjentakelsesfare

02-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby fengsles i fire uker – begrunnes med gjentakelsesfare

Dagen før rettssaken mot kronprinsessens sønn starter, fengsles Marius Borg Høiby (29) i fire uker.

Les mer i RingeriksAvisa

Marius Borg Høiby pågrepet – siktet for flere nye forhold

02-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby pågrepet – siktet for flere nye forhold

Marius Borg Høiby ble søndag pågrepet av politiet, siktet for kroppskrenkelse, trusler med kniv og brudd på besøksforbud. Politiet vil varetektsfengsle ham.

Les mer i RingeriksAvisa