søndag, 28 april 2024 13:38

Ingen pågrepet etter skyting i Oslo – politiet har beslaglagt våpen

Skrevet av
Politiet med mye ressurser på Grønland i Oslo etter at en mann ble funnet skutt. Politiet med mye ressurser på Grønland i Oslo etter at en mann ble funnet skutt. Foto: Martin Solhaug Standal / NTB

En mann er alvorlig skadd etter å ha blitt skutt på Grønland i Oslo sentrum natt til søndag. Ingen er pågrepet, men et skytevåpen er beslaglagt.

– Det er gjennomført åstedsundersøkelse og vi har tatt beslag i et skytevåpen, sier politiadvokat Gina Salvesen i en uttalelse til pressen.

Hun forteller videre at politiet jobber med flere etterforskningsskritt, blant annet kameraovervåking og vitneavhør.

– Det er fortsatt ingen pågrepne i saken, fortalte Salvesen til NTB like etter klokken 11.

Det betyr at én eller flere gjerningspersoner fortsatt er på frifot.

Politiet opplyser at de ønsker å komme i kontakt med personer som har vært i nærheten av Grønland Torg, særlig i tidsrommet mellom klokken 2 og 4 natt til søndag.

Skuddene kom utenfra

Politiet fikk litt etter klokken 3 flere telefoner om skudd i området. Da de ankom stedet, fant de den skadde mannen inne i en kebabrestaurant ved Grønland torg. Han var bevisst da politiet fant ham.

– Mannen ble tatt hånd om av helsepersonell på stedet og har blitt sendt til sykehus. Han betegnes som alvorlig skadd, fortalte innsatsleder Annika Engebretsen i Oslo politidistrikt til NTB.

Ifølge vitner har skuddene trolig kommet utenfra og inn mot den skadde mannen i 20-årene. Både ansatte og kunder befant seg i restauranten da skuddene ble avfyrt.

Trolig ikke tilfeldig

Ingen er så langt pågrepet, og politiet har heller ingen konkrete mistenkte. De utelukker ikke at det kan ha vært flere gjerningspersoner.

Politiet mistenker at den skadde mannen ikke er et tilfeldig offer.

– Slik vi ser det, er det mest sannsynlig er en relasjon mellom partene, sa Engebretsen, uten å ville gå inn i detaljer.

– Vi etterforsker bredt og opp mot flere miljøer. Slik politiet vurderer situasjonen er det ikke fare for tredjeperson, het det i en uttalelse fra politiet søndag.

Andre saker å lese

Hovland vant nervekrigen mot verdenseneren

29-06-2026 Sport Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hovland vant nervekrigen mot verdenseneren

Viktor Hovland sto lengst unna hullet. Scottie Scheffler var nærmest. Likevel var det nordmannen som til slutt kunne løfte armene.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå blir det forbudt å selge lystgass til barn

29-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå blir det forbudt å selge lystgass til barn

Lystgassforbud, turistavgift, lovfestet rett til gratis SFO og en ny romlov. Det er blant de nye lovene og reglene som trer i kraft fra 1. juli.

Les mer i RingeriksAvisa

Terskelen for offentlige anbud heves: – Vil føre til mer snusk

29-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Terskelen for offentlige anbud heves: – Vil føre til mer snusk

Fra 1. juli trenger ikke det offentlige hente anbud for innkjøp under 500.000 kroner. Det vil føre til mer snusk og korrupsjon, frykter ekspert.

Les mer i RingeriksAvisa

Avisenes annonseinntekter på et historisk lavt nivå

29-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Avisenes annonseinntekter på et historisk lavt nivå

Norske aviser taper fortsatt annonsekroner til globale aktører, men reddes foreløpig av økte digitale brukerinntekter, ifølge Medietilsynet.

Les mer i RingeriksAvisa