lørdag, 02 mars 2024 11:12

Ruud vant duellen mot Rune etter snuoperasjon

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Casper Ruud fortsetter å herje på mexicansk hardcourt. Casper Ruud fortsetter å herje på mexicansk hardcourt. Foto: Eduardo Verdugo / AP / NTB

Tennisesset Casper Ruud fortsatte sin gode statistikk mot danske Holger Rune. Nå skal nordmannen spille sin andre finale i Mexico på en uke.

Ruud nedkjempet Rune med sifrene 3-6, 6-3, 6-4 etter nesten to og en halv times spill i Acapulco. Nordmannen lå under 3-1 i det siste settet før han for alvor fikk snudd kampen til sin fordel.

– Jeg fikk ikke den beste starten, og det tredje sette så skikkelig ille ut. Jeg prøvde bare å holde ut, og det så ut til at Holger slet, og til slutt funket det for meg, sa Ruud etter kampen, ifølge AP.

Det er sjette gang Ruud slår sin danske rival, og det er første gang de møttes på hardcourt. Kun én gang har Ruud måttet gi tapt for Rune.

– Jeg er som en kakerlakk. Jeg går ingen steder, og sniker meg bare inn igjen, spøkte Ruud da han ble spurt om evnen til å kjempe seg tilbake etter å ha havnet under i sett.

Australsk finalemotstander

I finalen står Alex de Minaur som det siste hinderet for Ruud til å vinne en ATP 500-turnering. Australieren vant sin semifinale etter at britiske Jack Draper måtte gi seg på grunn av en ukjent skade eller sykdom. Det sto 4-0 til de Minaur i det tredje og avgjørende settet da Draper gikk av banen.

Søndagens finale i Acapulco er Ruuds 20. i karrieren. 25-åringen står med ti titler. Kampen spilles natt til søndag norsk tid.

Ruud har levert gode resultater i Mexico. I ATP 250-turneringen i Los Cabos sist uke tok han seg helt til finalen. Der ble det tap for australske Jordan Thompson.

I form

Den siste periodens sterke resultater på hardcourt gir ham garantert selvtillit inn mot to av årets store turneringer i USA foruten Grand Slam-turneringene: Indian Wells (ATP 1000) og Miami Open (ATP 1000).

I slutten av mai går Ruud i gang med Roland-Garros, der han de siste to årene har tatt seg hele veien til finale. Begge gangene endte det imidlertid med tap, først mot Rafael Nadal i 2022, før Novak Djokovic ble for sterk i 2023.

Ruuds ti turneringsseirer har alle kommet på ATP 250-nivå. I tillegg har 25-åringen bemerket seg med tre Grand Slam-finaler og spill i ATP-finalen.

NTB

Andre saker å lese

Unik utfordring for Norge i VM-kampen

30-06-2026 Sport NTB - avatar NTB

Unik utfordring for Norge i VM-kampen

Norge spiller sin tredje VM-utslagskamp tirsdag, og jager den første seieren. Kamptidspunktet gjør kampen helt unik i norsk fotballhistorie.

Les mer i RingeriksAvisa

Hovland vant nervekrigen mot verdenseneren

29-06-2026 Sport Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hovland vant nervekrigen mot verdenseneren

Viktor Hovland sto lengst unna hullet. Scottie Scheffler var nærmest. Likevel var det nordmannen som til slutt kunne løfte armene.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå blir det forbudt å selge lystgass til barn

29-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå blir det forbudt å selge lystgass til barn

Lystgassforbud, turistavgift, lovfestet rett til gratis SFO og en ny romlov. Det er blant de nye lovene og reglene som trer i kraft fra 1. juli.

Les mer i RingeriksAvisa

Terskelen for offentlige anbud heves: – Vil føre til mer snusk

29-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Terskelen for offentlige anbud heves: – Vil føre til mer snusk

Fra 1. juli trenger ikke det offentlige hente anbud for innkjøp under 500.000 kroner. Det vil føre til mer snusk og korrupsjon, frykter ekspert.

Les mer i RingeriksAvisa