onsdag, 07 februar 2024 13:52

Google bygger enormt datasenter i Skien – investerer 600 millioner euro

Skrevet av
Skisse av det planlagte datasenteret. Skisse av det planlagte datasenteret. Foto: Google / NTB

Teknologigiganten Google starter bygging av et nytt datasenter i Skien som skal stå klart i 2026, og selskapet investerer med dét 600 millioner euro i Norge.

For denne første fasen har Google fått tildelt 240 megawatt (MW), skriver de i en pressemelding. Selskapet anslår at senteret vil skape verdier for 6,7 milliarder kroner i Norge.

Når anlegget er operativt i 2026, er det anslått at det vil driftes på over 99 prosent karbonfri energi som følge av energisammensetningen i det norske strømnettet.

– Å utnytte varmen fra datasenteret representerer en mulighet for energisparing og bidrar til energiomstilling. Googles nye anlegg i Skien vil være klart for gjenbruk av overskuddsvarme, ifølge selskapet.

Fornøyd minister

– Vi trenger datasentrene. Regjeringen vil stryke den nasjonale datalagringsevnen. Det handler om mer enn feriebilder og kattebilder, sier digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) på en pressekonferanse ifølge NRK.

Onsdagens kunngjøring bekrefter at Google investerer 600 millioner euro i byggingen av sitt datasenter og tilhørende digital infrastruktur i Skien.

En økonomisk ringvirkningsrapport utført av Deloitte på oppdrag fra Google anslår at Googles datasenterinvestering i Norge vil generere en verdiskapning på 6,7 milliarder kroner mellom 2024 og 2025.

100 arbeidsplasser

Dette inkluderer 2,2 milliarder kroner per år i direkte økonomisk effekt, 2,7 milliarder kroner i indirekte økonomisk effekt og 1,8 milliarder kroner i indusert økonomisk effekt, målt i bruttonasjonalprodukt.

Google anslår også at byggingen kommer til å etablere 4000 arbeidsplasser, mens selve datasenteret vil sørge for rundt 100.

Skien-ordfører Marius Roheim Aarvold (H) er glad for at Google vil etablere seg i kommunen.

– Etableringen vil være et viktig bidrag til vår region i form av styrket digital infrastruktur, nye arbeidsplasser og ny kompetanse – og ikke minst økt internasjonal synlighet, sier han.

Andre saker å lese

Over 40 drept i gjengangrep i Haiti

25-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Over 40 drept i gjengangrep i Haiti

Mer enn 40 mennesker har mistet livet i gjengangrep i en by nær Haitis hovedstad Port-au-Prince, opplyser den lokale ordføreren.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftig lekkasje fra fjernvarmeanlegget i Hønefoss

24-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kraftig lekkasje fra fjernvarmeanlegget i Hønefoss

En kraftig vannstråle står flere meter til værs etter en lekkasje fra Vardars fjernvarmeanlegg i Hønefoss. Fjernvarmevannet kan holde svært høy temperatur, og folk bør holde god avstand til både...

Les mer i RingeriksAvisa

Politiske partier med milliardinntekter i 2025

24-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Politiske partier med milliardinntekter i 2025

I fjor var samlede inntekter for de politiske partiene i Norge nesten 1,05 milliarder kroner. Det er første gang milliarden er nådd. Ikke-offentlige bidrag har en økende andel.

Les mer i RingeriksAvisa

Dronning Sonja uteblir fra Gardens drilloppvisning på Slottsplassen onsdag

24-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Dronning Sonja uteblir fra gardens drilloppvisning på Slottsplassen onsdag, fremgår det av kongehusets offisielle program.

Les mer i RingeriksAvisa