mandag, 05 februar 2024 08:06

Åtte personer druknet i januar

Skrevet av
I januar 2024 døde åtte personer i drukningsulykker i Norge. Redningsselskapet oppfordrer alle som skal ut i båt, på isen eller ferdes langs sjøen, til å ta forholdsregler. I januar 2024 døde åtte personer i drukningsulykker i Norge. Redningsselskapet oppfordrer alle som skal ut i båt, på isen eller ferdes langs sjøen, til å ta forholdsregler. Illustrasjonsfoto: Erik Johansen / NTB

Sju menn og en kvinne omkom i drukningsulykker i Norge i januar. Det er det høyeste ulykkestallet i denne måneden siden 2008.

– Det har dessverre vært en trist start på året der mange har mistet livet i drukningsulykker. I tillegg har det vært flere hendelser der folk har klart å berge seg selv eller blitt reddet opp av vannet av andre, sier Tanja Krangnes, fagsjef for drukningsforebygging i Redningsselskapet, i en pressemelding.

Redningsselskapets drukningsstatistikk for januar viser at vi må helt tilbake til 2008, da ni personer omkom, for å finne flere enn seks drukninger i denne vintermåneden.

Fire av drukningsulykkene i januar 2024 skjedde i Agder, mens to personer druknet i Nordland, og det var én drukningsulykke i både Rogaland og Vestland.

Statistisk sett skjer de fleste ulykker på vinterstid fra båt, men i januar i år er ulykkesbildet mer sammensatt når det kommer til hvilke aktiviteter ulykkene skjedde i forbindelse med, opplyser Redningsselskapet.

– Skal du for eksempel sjekke båten etter uvær eller snøfall, anbefaler vi å bruke flyteplagg og å være flere sammen. Det er glatt mange steder og lett å skli og falle i sjøen, sier Krangnes.

Andre saker å lese

Droneangrep mot russisk by ved Østersjøen

31-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Droneangrep mot russisk by ved Østersjøen

For tredje gang på en uke har ukrainske droner angrepet en russisk by ved Finskebukta.

Les mer i RingeriksAvisa

Dette hageavfallet er ikke hageavfall

30-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Dette hageavfallet er ikke hageavfall

Mange forbinder hageavfall med det som ryddes bort fra bed, plen og hekk. Men noen planter skal ikke leveres sammen med vanlig hageavfall i det hele tatt.

Les mer i RingeriksAvisa

Flere tatt i fartskontroll på Rv7 ved Rallerud

30-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Politiet gjennomførte søndag kveld en fartskontroll på Rv7 ved Rallerud i Ringerike.

Les mer i RingeriksAvisa

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

30-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

Regjeringen følger opp stortingsvedtaket om reduserte avgifter på drivstoff, og fra 1. april vil alle satsene i veibruksavgiften på drivstoff settes til null.

Les mer i RingeriksAvisa