mandag, 05 februar 2024 08:06

Åtte personer druknet i januar

Skrevet av
I januar 2024 døde åtte personer i drukningsulykker i Norge. Redningsselskapet oppfordrer alle som skal ut i båt, på isen eller ferdes langs sjøen, til å ta forholdsregler. I januar 2024 døde åtte personer i drukningsulykker i Norge. Redningsselskapet oppfordrer alle som skal ut i båt, på isen eller ferdes langs sjøen, til å ta forholdsregler. Illustrasjonsfoto: Erik Johansen / NTB

Sju menn og en kvinne omkom i drukningsulykker i Norge i januar. Det er det høyeste ulykkestallet i denne måneden siden 2008.

– Det har dessverre vært en trist start på året der mange har mistet livet i drukningsulykker. I tillegg har det vært flere hendelser der folk har klart å berge seg selv eller blitt reddet opp av vannet av andre, sier Tanja Krangnes, fagsjef for drukningsforebygging i Redningsselskapet, i en pressemelding.

Redningsselskapets drukningsstatistikk for januar viser at vi må helt tilbake til 2008, da ni personer omkom, for å finne flere enn seks drukninger i denne vintermåneden.

Fire av drukningsulykkene i januar 2024 skjedde i Agder, mens to personer druknet i Nordland, og det var én drukningsulykke i både Rogaland og Vestland.

Statistisk sett skjer de fleste ulykker på vinterstid fra båt, men i januar i år er ulykkesbildet mer sammensatt når det kommer til hvilke aktiviteter ulykkene skjedde i forbindelse med, opplyser Redningsselskapet.

– Skal du for eksempel sjekke båten etter uvær eller snøfall, anbefaler vi å bruke flyteplagg og å være flere sammen. Det er glatt mange steder og lett å skli og falle i sjøen, sier Krangnes.

Andre saker å lese

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa