Dette er mannen bak massakrene blitt siktet for
Anders Behring Breivik som står bak de oppunder hundre massedrapene, sitter nå i avhør. Politiet forteller lørdag hva 32-åringen blir siktet for. Behring har myrdet oppunder hundre tilfeldige mennesker på Utøya og i regjeringskvartalet i Oslo fredag ettermiddag og kveld.
Tidligere er han bare dømt i mindre trafikksaker. Politiet bruker nå terrorparagrafen.
Paragrafen gir 21 år fengsel om han blir dømt
Politiet vil benytte straffelovens paragraf 147 A. Paragrafen omhandler terrorvirksomhet av mest alvorlig grad og strafferammen en 21 år i fengslel. Får han maksimalstraffen betyr det mindre enn tre måneder som skal sones for hver av dem han drepte.
Churchhill
Breiveik var tilhenger av Winston Churchill og Max Manus. Han var kjent som nasjonalist.
For en del år tilbake var Anders Behring Brevik medlem av Fremskrittspartiets Ungdom og Fremskrittsspartiet. Det ligger lang tid tilbake i tid. Han var nedlem fra 199 til 2005. Breivik ble betraktet som en stille og rolig person.
- Det er skremmende at Behring tidligere var medlem av Frp tidligere, Jeg gjør det klart at grums ikke har noe i FrP å gjøre, sier Siv Jensen.



